Šriftas: AAA
Fonas: JuodasBaltas
Iliustracijos: RodytiNerodyti

Visos Kino industrijos naujienos

Trumpam į Vilnių pristatyti filmo grįžęs režisierius T. Vengris: „Tokį norėčiau sukurti ir Paryžiuje

2024 kovo 25 d.

Naujovė Vilniaus miesto kino festivalyje „Kino pavasaris“ – programa „Smart 7“, kurioje įdomiausius savo šalių atstovus deleguoja septyni Europos festivaliai. Lietuvai joje šiemet atstovauja Tomo Vengrio filmas „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“.

JAV lietuvis į susitikimą su žiūrovais atvyko specialiai iš Paryžiaus, kur šiuo metu yra apsistojęs. Po seanso pilnutėlėje „Forum Cinemas Vingis“ salėje jis atsakė į susirinkusių žiūrovų klausimus ir padiskutavo apie lietuviško kino tarptautiškumą.

Airių mergvakaris, savo šaknų ir aistros ieškantys izraeliečiai, Vilniaus klubų išsiilgęs didžėjus, lenkų pensininkus šokiravęs striptizo šokėjo siurprizas bei viską smalsiai tyrinėjanti valytoja iš Latvijos – visi šie personažai telpa filme „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“. Daugiakultūris yra ne tik scenarijus – T. Vengrio antrasis ilgametražis yra Lietuvos, Airijos ir Latvijos bendros gamybos kino filmas. 

„Manau, kiekvienam kūrėjui svarbu bendradarbiauti su kitų kultūrų atstovais, kitaip matančiais pasaulį – tai įdomu ir dėl profesinės patirties, ir dėl paties kūrybiškumo“, – įsitikinęs režisierius, gimęs JAV, o baigęs kino studijas Kalifornijoje atsikraustęs į Vilnių. Čia, savo šeimos bute, jis ir sukūrė naująjį filmą, kurį prodiusavo Uljana Kim. Simboliška, kad kalbėti apie būsimą darbą kartu jie pradėjo susitikę užsienyje. Gyvendamas Hamburge, nuomojamame bute, T. Vengris galvoje ėmė dėlioti pirmąsias scenarijaus užuomazgas.

Režisierius sako, kad jaučia didelį skirtumą tarp lietuviško darbo proceso ir vakariečių įpročių: „Svarbu pamatyti kuo platesnį vaizdą – nepakanka tik savaitės dirbtuvių ar festivalio. Kai metus ar daugiau bendradarbiauji, tik tuomet gali gerai suprasti kitą žmogų ir jo metodus,“, – įsitikinęs T. Vengris. Anot jo, jokiu būdu nereikia kopijuoti aklai, būtinai daryt vienaip ar kitaip todėl, kad taip elgiamasi svetur -- svarbiausia įsigilinti ir perprasti, o tuomet susikurti savo procesą: „Tai yra tikroji supergalia.“

Iš Lietuvos sostinės, kur nufilmavo šiuo metu „Kino pavasaryje rodomą filmą „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“, T. Vengris persikraustė į Rygą, kur gyvena su šeima. Partnerės projektas juodu nuskraidino į Paryžių – įdomu, ar būtų galėjęs ir šiame mieste sukurti savotiškas „meilės istorijas“? „Ne tik, kad galėčiau tokį filmą sukurti Paryžiuje, Niujorke, Los Andžele, bet ir labai norėčiau“, – neslepia menininkas. Jis prisimena, kaip įėjęs į naujus laikinus namus Prancūzijoje iškart ėmė galvoti apie buvusius jų gyventojus, jausti jų pėdsakus: „Sudžiūvusios gėlės vazone, besimėtančios vaikiškos smulkmenos… Pagalvojau – o kur jie mėgo skaityti? Ką

mąstė žvelgdami pro langą, prie kurio stoviu aš? Kokie lūkesčiai atvedė juos į šį butą? Istorijos pačios ima dėliotis.“

Filme „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“ vaidina Velta Žygure, Vidas Petkevičius, Valene Kane, Alison Oliver, Marijus Mažūnas, Yiftach Klein, Hadar Ratzon Rotem, Šarūnas Datenis, Géza Röhrig, Adelė Šuminskaitė, Gintautė Rusteikaitė, Skomantas Duoplys, Juliusz Krzystof Warunek, Magdalena Celowna Jankowska. Filmą finansavo Lietuvos kino centras, Europos Tarybos fondas „Eurimages“, „Screen Ireland“, Latvijos nacionalinis kino centras ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Filmą platina „Kino Pavasaris Distribution“.

Festivalių tinklas „Smart 7“ jungia Salonikų (Graikija), Reikjaviko (Islandija) bei Transilvanijos (Rumunija), Lenkijos „New Horizons“, Portugalijos „IndieLisboa“, Ispanijos „FILMadrid“ ir Vilniaus miesto kino festivalį „Kino pavasaris“.

Nesuspėjusiems filmo „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“ pamatyti konkursinėje „Smart 7“ programoje „Kino pavasaris“ turi gerų žinių. Festivalio pratęsime suplanuoti papildomi vilnietiškos romantinės komedijos seansai kovo 30 d. bei balandžio 2 ir 4 d. – jie vyks sostinės „Forum Cinemas Vingis“.

Daugiau Kino industrijos naujienų

Visos Kino industrijos naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata