Visos Kino industrijos naujienos

Režisierius Eimantas Belickas pakviestas tęsti unikalų filmą, pradėtą prieš 18 metų

2022 rugpjūčio 5 d.

Prieš 18 metų režisieriaus Arūno Matelio pradėtas unikalus dokumentinis filmas „Karta.EU“ bus tęsiamas kito režisieriaus – Eimanto Belicko. Šis filmas pradėtas filmuoti dar 2004 m. gegužės 1-ąją, Lietuvai vos įstojus į Europos Sąjungą. Tą dieną Lietuvoje gimė apie pusšimtis vaikų, iš kurių 29-erių gimimą užfiksavo keliolika filmavimo grupių.

Anot filmo idėjos autorių režisierių A. Matelio ir R. Rakauskaitės, buvo siekiama kurti filmą, kuris taptų vienos EU kartos patyrimų, ieškojimų ir klajonių dokumentinio kino žemėlapiu.

„Kai pradėjome šį sumanymą, pagrindinė idėja neapsiribojo naujagimių įamžinimu, o siekė kur kas ambicingesnių tikslų: atspirties tašku laikant naujosios Europos Sąjungos gimtadienį, tęsti šį dokumentinį ciklą toliau fiksuojant tą pačią dieną gimusių vaikų likimus iki pat jų gyvenimo pabaigos,“ – sako A. Matelis.

Prieš aštuoniolika metų idėja dokumentuoti naujuosius naujosios Europos gyventojus susilaukė analogų neturinčio tarptautinio dėmesio, žiniasklaidoje sklandė skambios antraštės kaip „Filmas, kurio filmavimas truks 80 metų“. Vienas užsienio žurnalų filmą „Karta.EU“ pavadino sunkiai įsivaizduojamu „tikru Trumano šou“.

Jau tuomet, anot R. Rakauskaitės, buvo aišku, kad šį kino projektą vystys net kelios režisierių ir operatorių kartos. „Žinojome, kad bus ne vienas šio filmo ciklas, kuris atvers skirtingus tą pačią dieną gimusių vaikų likimus bei jų žingsnius per XXI amžių. Mes šį projektą pradėjome, o jį turėtų tęsti vis kiti kūrėjai. Su kiekviena nauja dalimi galbūt atsiras vis kitas režisierius su savo požiūriu į tą kartą,“ – sako R. Rakauskaitė.

Šiemet jau pilnametystės sulaukusius filmo herojus pradėjo filmuoti režisierius Eimantas Belickas. Jam patikėta pabaigti pirmąjį ciklo filmą.

„Eimantas turi be galo svarbią savybę – gebėjimą prakalbinti jaunesnės kartos žmones, suprasti juos, išsikovoti jų pasitikėjimą. Gal įtaką turi jo paralelinė veikla - muzikavimas scenoje su Andriumi Mamontovu, o gal ir tai, kad jo paties dukra tokio pat amžiaus, kaip mūsų herojai,“ – sako režisierė R. Rakauskaitė.

„Labai džiaugiuosi, kad buvau pakviestas prisijungti prie šio intriguojančio projekto. 2004 m. gegužės 1 d. Berlyne prie Brandenburgo vartų grojome su A. Mamontovo grupe. Ore sklandė didelis optimizmas ir viltis, kad įstojus į Europos Sąjungą atsivers visiškai naujos galimybės. Per tą dieną gimusių vaikų gyvenimus bus labai įdomu vertinti, ar pasiteisino tie lūkesčiai ir viltys,“ – sako E. Belickas.  

Anot kūrybinės grupės, šių vaikų gimimas tą pačią įsimintiną dieną tapo mistine, magiška jungtimi.

„Nematoma europinio gyvenimo sąsaja sieja visus šiuos žmones. Jie buvo neįtikėtinai panašūs ir lygūs gimdymo namuose ir dabar, nepaisant stulbinančių išorinių buities, patyrimo, turto ir neturto kontrastų, jie liko lygūs naujosios eros egzistenciniu požiūriu. Jie visi lygiateisiai bei lygiaverčiai senos tradicijos ir naujosios kūrybos, išgyvenimų, nusivylimų, svajonių liudininkai ir realizatoriai. Visa tai atsiskleidžia filme. Čia ir žmogiška aistra, ir vargas, muštynės, ir tikėjimas geresne ateitimi, ir tobulybės siekis,“ – sako filmo scenarijaus autorė R. Rakauskaitė.

Prieš aštuoniolika metų filmuojamo kino filmo iš viso dirbo 15 filmavimo grupių, nufilmuota daugybė valandų medžiagos. Pirmuosius filmo kadrus užfiksavo legendinis, jau anapilin iškeliavęs operatorius Audrius Kemežys. Paskutiniąsias scenas nufilmavo režisierius Eimuntas Belickas su operatoriumi Algirdu Vaičaičiu.

Filmas „Karta.EU“ Lietuvos kino teatro žiūrovus pasieks jau kitais metais.

Filmą prodiusuoja „Studija Nomimum“. Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.

 

Daugiau Kino industrijos naujienų

Visos Kino industrijos naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata