Šriftas: AAA
Fonas: JuodasBaltas
Iliustracijos: RodytiNerodyti

Visos Kino industrijos naujienos

Eitvydo Doškaus filmo premjera Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje virs dviem išskirtiniais koncertais

2022 rugsėjo 1 d.

Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) šiemet prasidės ypatingais kino seansais – peržiūromis-koncertais. Eitvydo Doškaus miesto simfonijos „Čia buvo Vilnius“ (prod. Dagnė Vildžiūnaitė, „Meno avilys“) premjerą Lietuvoje lydės Pauliaus Kilbausko ir Vyginto Kisevičiaus gyvai atliekama muzika. Peržiūros-koncertai vyks rugsėjo 23 d. Lietuvos medicinos bibliotekoje.

„Vilnius – miestas, kuriame dabar gyvenu. Pastebėjau, kad viskas jame pradėjo labai greitai keistis. Norėjau užfiksuoti ir palikti ateičiai man ir kitiems svarbias vietas, miesto ritualus, žmones“, – festivalio atidarymo filmo „Čia buvo Vilnius“ priešistorę pasakoja jo režisierius ir operatorius E. Doškus.

23-ijų minučių trukmės dokumentinio filmo, sumontuoto iš 80-ies valandų filmuotos medžiagos, žanras gali būti įvardijamas kaip miesto simfonija. Ne vien todėl, kad filmas unikaliai atskleidžia autentiškus Vilniaus veido bruožus ir jų transformacijas, bet ir dėl ypatingo dėmesio jame skambančiai muzikai. Filmui garso takelį sukūrė tiek kino, tiek muzikos gerbėjams gerai žinomi kompozitoriai P. Kilbauskas ir V. Kisevičius, kurie miesto simfonijos muziką specialių seansų metu atliks gyvai.

Duetas į istoriją įėjo kaip legendinių muzikinių reiškinių – tokių kaip grupė „Empti“ ar „Kurak“ – vėliavnešiai. Šiuo metu menininkai daugiausiai dėmesio skiria garso takelių kino filmams kūrybai. P. Kilbausko ir V. Kisevičiaus kompozicijos ne kartą puikavosi aukščiausių Lietuvos kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ sąrašuose – ir nominantų, ir laureatų.

„Galimybė muziką ne tik girdėti, bet ir stebėti, kaip ji atliekama realiuoju laiku, bendram filmo įspūdžiui, tikimės, suteiks daugiau jausmo. Vis dėlto tai – miesto simfonija, ir garsas čia toks pat svarbus kaip vaizdas“, – sako P. Kilbauskas. Filmo anonsas: https://youtu.be/LvMKEj67UbQ

Unikalią filmo patirtį žada ir išskirtinė seanso erdvė – Gedimino prospekto pašonėje, Kaštonų gatvėje esanti Lietuvos medicinos biblioteka, kurią pasirinko pats režisierius. Puošnaus socialistinio realizmo stiliaus pastato interjeras išliko autentiškas. Į peržiūras nebeveikiančioje kino salėje susirinkę žiūrovai galės patys tuo įsitikinti – „Čia buvo Vilnius“ bus rodomas originaliame lenktame panoraminiame ekrane, o langai bus užtemdyti iki šiol tebeveikiančiu draperijų pakėlimo-nuleidimo mechanizmu.

„Norėjau, kad filmo premjera įvyktų tokioje vietoje, kur retai tenka apsilankyti. Erdvėje, kuri daug kartų matyta iš lauko, bet neužeita, – sako E. Doškus. – Galbūt kai kuriems proga pamatyti biblioteką iš vidaus parodys Vilnių nauju kampu ir taip tarsi pratęs, papildys patį filmą.“

Du specialūs „Čia buvo Vilnius“ seansai – peržiūros-koncertai – Lietuvos medicinos bibliotekoje vyks rugsėjo 23 d., 18 val. ir 19.30 val. Bilietus į juos nuo šiandien įsigyti galima „Skalvijos“ kino centro kasoje arba internete (www.bilietai.lt).

E. Doškus – vienas žymiausių šiandienos lietuvių kinematografų. Su Šarūnu Bartu, Deimantu Narkevičiumi, Emilija Škarnulyte ir kitais pasaulyje pripažintais kino bei videomeno kūrėjais bendradarbiaujančio operatoriaus darbai įvertinti „Sidabrine gerve“ ir „Ąžuolu“ – pagrindiniu Lietuvos kino operatorių prizu. E. Doškaus nufilmuoti filmai ne kartą rodyti Kanų, San Sebastiano ir kituose prestižiniuose tarptautiniuose kino festivaliuose.

19-asis VDFF vyks tik kino salėse: rugsėjo 22–spalio 2 d. – Vilniuje, rugsėjo 28–30 d. Kaune, rugsėjo 29 d. – Alytuje.

Festivalį remia Lietuvos kino centras, iš dalies finansuoja Vyriausybės kanceliarija. Renginys yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis.

Daugiau Kino industrijos naujienų

Visos Kino industrijos naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata