Šriftas: AAA
Fonas: JuodasBaltas
Iliustracijos: RodytiNerodyti

Visos Kino industrijos naujienos

Animacinių filmų retrospektyva festivalyje „Baltijos banga 2021“.

2021 rugpjūčio 12 d.

Tarptautinio kino festivalio „Baltijos banga“ programoje „Klasikinės lietuvių animacijos magiškosios miniatiūros“ bus parodyti ir pirmieji Lietuvos istorijoje pieštos animacijos filmai ir ypač trumpi įvairių režisierių mini animaciniai filmai, o taip pat įvyks ir dviejų Lietuvos kino centro 2021 metais restauruotų animacinių filmų kopijų premjeros: „Kaktuso paslaptis“ (rež. V. Aškinis, LKS, Mosfilm), sukurto pagal V. Žilinskaitės pasaką apie mažą berniuką strėle sužeidusį didžiulį kaktusą ir „Ikaras“ (rež. H. Vaigauskas, LAFS) apie vyro santykius su žmona ir polėkį skraidyti.

 

Pagerbdami lietuvių ankstyvųjų animacinių filmų kūrėjus ir norėdami pristatyti Lietuvos archyvuose saugomus ir žiūrovams visiškai nepažįstamus trumpuosius animacinius filmus asociacija „ASIFA Lietuva“ iniciavo ir bendradarbiaudama su festivaliu „Baltijos banga“ parengė specialiąją programą. Ji tikrai unikali ir joje bus galima pamatyti pirmąjį Lietuvoje sukurtą garsaus ir ilgamečio šaržų piešėjo, klasiko Zenono Tarakevičiaus animacinį filmą „Vilkas ir siuvėjas“, nufilmuotą pagal lietuvių liaudies pasaką.

Savito braižo ir ironiškojo Antano Janausko filme „Iniciatyva“ herojai konfliktuoja su aplinkiniu pasauliu. Šaržuotų karikatūrinių personažų ir minimalistinės aplinkos derinimas filmo dizaino stilistikoje kviečia žiūrovą į alegorijų pasaulį. Obelis paaukojama dėl nežinomo augalėlio gerovės, o pasirodo, kad naujasis daigelis tai – kaktusas, atnešęs abiem negyvenamos salos gyventojams pražūtį.

Ilgą laiko tarpą, kol Lietuvos kino studijoje animaciniai filmai nebuvo kuriami, animacijos kibirkštėlės ruseno tik Užsakytinių filmų studijoje, pradžioje vadintoje LKMD Gamybinėmis dirbtuvėmis. Režisierius Juozas Sakalauskas sukūrė visą eilę reklaminių ir animacinių filmų pagal užsakymus, saugaus eismo, priešgaisrinės apsaugos tematika, nufilmavo ryšių su užsienio šalimis draugijos užsakytą darbą, kuris tapo pirmąją koprodukcija su „Sojuzmultfilmu“. Bene didžiausias ir ilgiausias savo trukme buvo „Vaikiško kino“ kinovizoro animacinių siužetų rinkinys. Režisierius Juozas Sakalauskas tokių vienos minutės trukmės filmų – animacinių siužetų sukūrė arti keturiasdešimties. Tai komiksų ir karikatūrinės stilistikos animacija. Pažymėtina tai, kad šių filmų kūrime dalyvavo visa eilė garsių dailininkų, iliustratorių ir karikatūristų, tokių kaip Romas Palčiauskas, Vitalijus Suchockis, V. Šiaulytis, Arvydas Pakalnis, Ilja Bereznickas, Zenonas Šteinys ir kiti. Dalis iš šių mini filmų buvo įgarsinti ir perfilmuoti įprastiniu 24 kadrų per sekundę greičiu. Programoje bus parodytas filmas „Mini multi filmai „Vaikų kinui“. Rinkinys Nr. 1“. Dailininkas Romas Palčiauskas į ekraną perkėlė savo garsiojo „Šluotos“ žurnalo komikso „Džekas ir Bobis“ siužetus, kurie vadinasi „Hopkins Oil“ ir „Pentagonas“. Vitalijus Suchockis pradėjo animacinę seriją su Paršiuko Čiuko nuotykiais. Vienas iš šių mini filmų „Čiukas ir muilas“ vaikų žurnalo „Genys“ skaitytojams, dabartinių vaikučių tėveliams ir seneliams primins šį patį populiariausią ir linksmiausią tų laikų vaikiško komikso herojų. Dailininkas V. Šiaulytis sukūrė personažus siužetui „Ko čia pyktis“ apie berniuką, kuris pamokė katinėlį, norėjusį nuskriausti mažąjį peliuką.

Nuo 1984 metų animacinius siužetus ėmėsi režisuoti Valentas Aškinis. Čia aš pasakiau apie save trečiuoju asmeniu. Animacinių vienos minutės trukmės siužetų „Vaikų kinui“ sukūriau dvidešimt penkis. Programoje parodysime tik du: „Stebuklingas skaičius“ (dailininkas I. Bereznickas) apie Varno ir Žąsies ginčą žiūrint iš skirtingų pusių į susirangiusį kirminą ir „Ružavas paršas su paslaptimi“ (dailininkas H. Vaigauskas) apie žvėris, kurių turtus pasiglemžia „ragana–krizė“ ir, kurie bando sugauti savo laimės kiaulę–taupyklę. Taip pat išvysite Užsakytinių filmų studijoje sukurtą animacinę lopšinę „Dėdė Miegas“, kurioje lietuviškas personažas pirmą kartą prabilo sinchroniškai ir, kuri tūkstančius kartų buvo parodyta prieš ir po LRT laidos vaikams „Labanakt, vaikučiai“.

Dar vienas Užsakytinių filmų studijoje sukurtas mini „trumpukas“ – tai režisieriaus Iljos Bereznicko filmas „Atsargiai, vaikai!“ apie triuškinančią pirmokų jėgą pėsčiųjų perėjoje.

Režisieriams – karikatūristams idėja kurti ypač trumpo metražo filmus tapo labai patraukli ir įkūrus Lietuvos kino studiją, o vėliau ir Lietuvos animacinių filmų studiją. LAFS studijoje sukurtas Henriko Vaigausko „Kurmis“ apie kurmio pergalę prieš žmogų, „Paukščiai kaip žmonės“ apie tėvų ir vaikų santykius, šie darbai patraukia ir geru humoru ir filosofine mintimi, o jo Lietuvos kino studijoje sukurtas filmas „Herojai“ nors ir nėra ypač trumpo metražo, iš tiesų pratęsia gerai pažystamas vaikų komiksų tradicijas, juolab, kad tai pasakojimas apie mano jau anksčiau minėto Parčiuko Čiuko nuotykius. Lietuvos kino studijoje buvo sukurtos net kelios linksmų ir nuotaikingų nuotykių pilnos filmų apie Parčiuką Čiuką serijos. Serijoje „Herojai“ paršiukas Čiukas ir jo draugas Šikšnosparnis leidžiasi į žygį, siekdami į muziejų sugrąžinti piktųjų vapsvų pagrobtą muziejinį eksponatą, antikinių laikų artefaktą – auksinę kiaulės skulptūrėlę.

Puoselėdamas gero humoro tradicijas Lietuvos animacinių filmų studijoje Ilja Bereznickas sukūrė pagrandukus iš plastilino ir su jais suanimavo trumpus, pilnus gegų ir juokingų nutikimų mini filmus iš ciklo „Toks jau mūsų plastilininis gyvenimas“: „Pas dantistą“ apie tai, kaip pagrandukui dantis rovė ir „Trikampis“ apie tai, kaip du pagrandukai įsimylėjo vieną išrinktąją. Patiems mažiausiems žiūrovams šis autorius skiria trumputį ir pamokantį filmą „Albertas ir tėtis slidinėja“ (LAFS) apie slidinėjimo ypatumus.

Programoje ir du išskirtiniai trumpi režisieriaus Zenono Šteinio filmai. Tai „Buvo, buvo, kaip nebuvo“, kuris pilnai atsidavęs žaidimo stichijai, kuriame autorius sukūrė grynai animacinio piešinio ekraną, nenusakomą žodžiais, kuris nubrėžė kryptį į naują stilių ir nepriklausomybę. Antrasis filmas „Ironmedis“ pratęsia šias tradicijas dar labiau priartėdamas prie Zenono Šteinio karikatūrų stilistikos ir dvasios, jame ironiškai pasakojama apie moterį–obelį, iš kurios paimama viskas, vaisiai, šakos, kamienas…

  Dailininkas, iliustratorius ir karikatūristas Vitalijus Suchockis dirbo ne tik kaip animatorius, bet ir kaip režisierius. Programoje bus parodyti du trumpų karikatūrinių filmų rinkiniai: „Vitaliana. Pradžia“ ir „Vitaliana“. Pirmajame rinkinyje  trys mini filmai: „Taurės“ apie keistą taurių poveikį ligoniui, „Elektrošokas“ apie pavojus šlapinantis ant tvoros, „Taiklus šūvis“ apie paukščio ir šaulio taiklumo išbandymus. Antrajame rinkinyje „Vitaliana“ net penki mini filmai: „Ežys“ apie plaukus ant krūtinės, „Siurprizas“ apie įkaušusį pilietį ir kaimyno šunį, „Diagnozė“ apie pacientą su lietsargiu ir potenciją, „Dinozaurai“ apie dinozaurų maitinimosi ypatumus, „Lietutis“ apie lietutį, vaikutį ir „sysiuką“.

Karikatūrinis ir pamokantis animacinių mini filmų rinkinys „Visokių yra – visokių reikia“, kurį režisavo islandas Sigurdur Orn Brynjolfsson ir animatorius Algimantas Taujanskas, yra „Lietuvos animacinių filmų studijos“ ir „Siggi animation studio“ bendros gamybos filmas. Šiame rinkinyje trys siužetai: „Parūkymas“ apie tai, kaip pragare tarp liepsnų paskendęs velnias piktinasi, kad neįsižiebia žiebtuvėlis, ir jis negali prisidegti cigaretės, „Iki paskutinio lašo!“ apie tai, kaip vampyras apgirto nuo alkoholiko kraujo, „Pusryčiai Betliejuje“ apie tai, kas gali grėsti ėdžiose paliktam kūdikėliui.

Studijoje „Vilanima“ sukurtas režisierės ir dailininkės Jūratės Leikaitės drastiškas filmas „Metamorfozės“ pasakoja apie žmonių tarpusavio santykius, sovietinių laikų šeimos gyvenimas bendrabutyje. Nužmogėjęs vyras grįžta namo, kur jo laukia muse pavirtusi žmona. Agresyvūs herojų tarpusavio santykiai ir nesibaigiančios sutuoktinių metamorfozės perauga į visuotinę katastrofą. Antrasis režisierės mini filmas „Laiškai“ apie laiškanešį, kuris keičia žmonių likimus.

Šia programa norima parodyti lietuvių karikatūrinės ypač trumpo metražo animacijos raidos kelią, kuriam didelę įtaką darė karikatūrų, komiksų ir iliustracijų menai. Šioje vienoje programoje nėra galimybės pilnai atskleisti šio žanro visumą. Tikimės ateityje parengti išsamesnes retrospektyvines programas. Šįkart norėta į ekranus pakviesti kuo daugiau žiūrovų visiškai nematytų filmų. Nemaža dalis filmų iš viso nebuvo rodyti nei kino nei televizijos ekranuose. Mini filmų formatas nėra patrauklus kino teatrams, todėl daugelis iš jų pasmerkti dulkėti archyvų lentynose. Yra ir tokių filmų, kurių likimas visiškai nėra žinomas, greičiausiai jie yra dingę visiems laikams. Džiugu, kad daugelio filmų kopijos ir negatyvai gulėjo archyvo saugyklose. Didelis ačiū „Lietuvos kino centrui“ ir „Lietuvos centriniam valstybiniam archyvui“, kurie skaitmenizavo, o kai kuriuos filmus ir pilnai restauravo, bei parengė aukščiausios kokybės skaitmeninio formato filmų kopijas. Apie nemažą dalį filmų visiškai teisėtai galima sakyti, kad tai yra premjeros, nors ir pavėluotos.

O taip pat būtina paminėti, kad šie metai yra lietuvių režisierių jubiliejiniai metai. Vitalijus Suchockis, Henrikas Vaigauskas, Šarūnas Jakštas švenčia garbingas sukaktis, na o režisieriui Zenonui Šteiniui šiemet būtų sukakę 75-eri metai.

Į programos „Klasikinės lietuvių animacijos magiškosios miniatiūros“ seansą, kurios filmai pilni šmaikštaus humoro ir jaunatviškos energijos kartu su vaikais bus įleidžiami ir tėvai.

Šią programą taip pat skiriame šiemet paskelbtiems Archyvų metams pažymėti.

Daugiau Kino industrijos naujienų

Visos Kino industrijos naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata