Šriftas: AAA
Fonas: JuodasBaltas
Iliustracijos: RodytiNerodyti

Visos Kino industrijos naujienos

Animacija ir kūrybinės dirbtuvės Tarptautiniame kino festivalyje „Baltijos banga“ Nidoje

2021 rugpjūčio 26 d.

Animacija ir animacijos mokyklos kūrybinės dirbtuvės vėl sugrįžo į Nidą. Šiais metais Tarptautinio kino festivalio „Baltijos banga“ šūkis – „Praeitis įkvepia“, todėl LKS Animatorių gildija ir asociacija „Asifa Lietuva“ atsiliepdama į kvietimą ir aktualizuodama šią temą ėmėsi iniciatyvos rengiant animacijos kūrybines dirbtuves ir specialiąsias animacinių filmų retrospektyvines programas.

 

 

Vaikai ir jų mamytės bei tėveliai turėjo puikią galimybę sudalyvauti labai rimtoje kūrybinėje programoje, kurios metu buvo kuriamas animacinis filmas su tikslu priminti puikius lietuvių klasikinio animacinio kino „perlus“ ir „žvaigždes“, tokias kaip Baubas, Dėdė  Miegas, sraigė Maiva, Senelis, paršiukas Čiukas. Tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad šiais metais sukanka 40 metų nuo pirmojo filmo su paršiuku Čiuku premjeros (filmas „Čiukas ir muilas“, rež. Juozas Sakalauskas, dail. Vitalijus Suchockis, UFS, 1981 m.). Taigi vaikų kuriamam filmui buvo iškelta užduotis žaismingai ir linksmai papasakoti istoriją apie šį mažąjį herojų, priminti jo nuotykius, paminėti garbingą jubiliejų. Filme veikėjai iš lietuviškosios animacijos „aukso fondo“ laivais vyksta į Nidą, kur planuoja įteikti dovanas paršiukui Čiukui. Archyvuose atrastų filmų trumpi kadrai pristato visas penkias serijas su paršiuku Čiuku, kurias sukūrė režisierius Henrikas Vaigauskas ir dailininkas Vitalijus Suchockis. Beje, čia vieta paminėti, kad gimimo jubiliejus šiemet švenčia ir šie du garbūs lietuviškosios animacijos grandai. Šiuo filmu, kurio pavadinimas „Paršiuko Čiuko jubiliejus“, pagerbėme ne tik jų herojaus Čiuko, bet ir minėtų kūrėju garbingas datas, o atsižvelgdami į šį faktą parengėme ir specialiąją retrospektyvinę filmų programą „Klasikinės lietuvių animacijos magiškosios miniatiūros“. Gausiai susirinkę žiūrovai galėjo išvysti šių autorių ir kitų kūrėjų ypač trumpų filmų rinkinį, kurio filmai buvo atrasti archyvuose, skaitmenizuoti iš negatyvų „Lietuvos kine“, „Lietuvos centriniame valstybės archive“, o kai kurie restauruoti Lietuvos kino centro užsakymu. Daugelis iš šių filmų nebuvo rodyti kino teatruose ar televizijoje. Taigi galima sakyti, kad įvyko jų premjeros, nors ir pavėluotos. Lietuvių klasikinės animacijos gimimo ir raidos etapus bei filmus pristatė Valentas Aškinis, pabrėždamas, kad tai yra tik vienos srovės animaciniai filmai, kurių šaknys slypi karikatūros, komiksų ir iliustracijų menuose, ir kad tai yra ypač trumpų filmų programa.

Animacijos mokyklos kūrybinėse dirbtuvėse, kurioms vadovavo režisieriai Valentas Aškinis, Jūratė Leikaitė Aškinienė ir Ilja Bereznickas, sudalyvavo trisdešimt vaikučių, o taip pat ir būrys mamyčių. Jų sukurto filmo premjera įvyko pilnoje salėje. Gaila, kad dalis mamyčių ir artimųjų pasiliko už kino teatro (filmų rodymai vyko „Nidos bendruomenės namuose“, Taiko g. 17) ribų, nes žiūrovai be „Galimybių paso“ neturėjo teisės įeiti į vidų. Visi kūrybinių dirbtuvių dalyviai su tėveliais tikrai nebūtų sutilpę salėje. Pusė vaikučių diplomus gavo premjerinio seanso metu, kitiems, kurie anksčiau išvyko iš Nidos į namus, diplomai bus išsiųsti paštu.

Dar vienas atraktyvus animacinės programos elementas – retrospektyvinių filmų demonstravimas su 16 mm kino projektoriumi. Tokio tipo projektoriai sovietmečio laikotarpiu buvo naudojami kilnojamuose kino teatruose, kurie keliaudavo per Lietuvos kaimus. Taip pat visose vidurinėse mokyklose buvo rodomi edukaciniai 16 mm filmai. „Lietuvos kinas“ savo archyvuose saugo didelę 35 mm ir 16 mm kino filmų kolekciją. Šioje programoje buvo parodyti estų ir latvių archyviniai filmai. Programą pristatė režisierius Valentas Aškinis, jis papasakojo apie estų režisierių Avo Paistik, Priit Piarn ir latvių režisieriaus Arnolds Burovs sukurtus filmus.

Daugiau Kino industrijos naujienų

Visos Kino industrijos naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata