Suskaitmeninti ir restauruoti filmai


Lietuvos kino centro iniciatyva iš viso jau įsigytos 36 reikšmingų Lietuvos kino istorijai vaidybinių filmų ir 6 dokumentinių siužetų, kurie saugomi užsienio saugyklose ir archyvuose, kopijos. 2017 m. iš „Gos­fil­mo­fond“ ir archyvų buvo įsigytos 6 filmų kopijos. Analoginio formato juostos, kurios yra įsigytos iš „Gosfilmofond“ ir užsienio archyvų 2013–2015 m., yra perduotos nuolatiniam saugojimui Lietuvos centriniam valstybės archyvui.

DĖMESIO: Viešam nekomerciniam ir komerciniam demonstravimui restauruotų filmų skaitmeninės kopijos gali būti skolinamos, suderinus su LKC ir gavus leidimą rodyti filmą. Susipažinkite su Leidimų naudoti filmus suteikimo tvarka.

Daugiau informacijos suteiks vyr. specialistė Eglė Šinkūnaitė el.paštu e.sinkunaite@lkc.lt arba telefonu (8 5) 233 1568

 

Suskaitmeninta ir restauruota
Lietuvos kino klasika
1957–1990

 

ŽYDRASIS HORIZONTAS

BLUE HORIZON

Režisierius Vytautas Mikalauskas
1957 / 70’ / Lietuvos kino studija

Žydrasis horizontas1

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų k., rusų k.
Formatas: DCP
Žanras: nuotykių filmas vaikams

Scenarijaus autorius Romualdas Lankauskas
Operatorius Algimantas Mockus
Kompozitorius Eduardas Balsys
Dailininkas Arūnas Žebriūnas
Kostiumų dailininkė 
Nijolė Klišiūtė
Garso operatorius Petras Lipeika

Vaidina: Jonas Sutkus, Vakaris Lopas, Vytautas Buizys, Eustachijus Aukštikalnis, Romas Lietuvaitis, Napoleonas Bernotas, Zuzana Masiulevičiūtė, Bronė Kurmytė, Gražina Balandytė, Elena Jackutė, Juozas Jaruševičius

Jaunuolis Zigmas pasakoja jam pačiam ir jo draugams nutikusią istoriją. Našlaitis, kurio visas turtas – tėvo palikta valtis, planuoja tapti jūreiviu ir ruošiasi keliauti į Klaipėdos jūreivystės mokyklą. Gimtajame Zigmo miestelyje gyvena vaikai – Saulius ir Vytukas, kurie taip pat svajoja apie jūrininko profesiją. Vaikai atsitiktinai susipažįsta su avantiūristu Tiburcijumi, kuris apsimeta buvusiu jūreiviu ir paskatina berniukus bėgti su juo į Klaipėdą. Sauliaus ir Vytuko apsisprendimą keliauti prie jūros nulemia ir įvykiai namuose – Vytuką dėl nudaigoto paršelio išplakė motina, Saulius buvo verčiamas mokytis griežti smuiku, jam nebuvo leidžiama žaisti su kitais bendraamžiais, vykti į pionierių stovyklą. Bėgliai įkalba Zigmą priimti juos į valtį ir nuplukdyti į Klaipėdą. Norėdamas greičiau pasiekti dėdės ūkį, prie šios kompanijos prisideda Sauliaus ir Vytuko draugas Vincukas. Tiburcijus, pažadėjęs susitikti su bendrakeleiviais vėliau, greitai palieka vaikus maisto ir pinigų beveik neturinčiam Zigmui. Zigmas už paskutinius pinigus nesėkmingai bando vaikus grąžinti namo. Žaibo nutrenkta pušis suniokoja valtį, todėl trijulei tenka keliauti pėsčiomis. Tėvai ieško pabėgėlių, Zigmas nežino, ką daryti, vėl pasirodęs Tiburcijus ieško naudos tik sau. Vis dėlto pajūrį jie pasiekia, jūrą išvysta, Zigmas spėja į mokyklą ir svajoja, gal kada laivuose susitiks mažuosius savo draugus.

ADOMAS NORI BŪTI ŽMOGUMI

ADAM WANTS TO BE A MAN

Režisierius Vytautas Žalakevičius
1959 / 87’ / Lietuvos kino studija

Adomas nori būti žmogumi

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų, lenkų k.
Formatas: DCP
Žanras: drama

Scenarijaus autoriai Vytautas Sirijos Gira, Vytautas Žalakevičius (pagal Vytauto Sirijos Giros romaną „Buenos Airės“)
Operatorius Algimantas Mockus
Kompozitorius Eduardas Balsys
Dailininkas Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkė Viktorija Bimbaitė
Montažo režisierė Mingailė Murmulaitienė

Vaidina: Vytautas Puodžiukaitis, Audronė Bajerčiūtė, Juozas Miltinis, Stasys Petronaitis, Valerijonas Derkintis, Vaclovas Blėdis, Donatas Banionis

Ikikarinis Kaunas. Pagrindinis filmo herojus Adomas –  jaunas gražus vyras, turintis dailią merginą Liucę. Tačiau jis neturtingas, neturintis nei darbo, nei pastogės. Adomas glaudžiasi senoje baržoje pas keistuolį Kapitoną, kurio vaidmenį sukūrė legendinis lietuvių teatro režisierius Juozas Miltinis. Adomas ir Liucė svajoja išvykti į tolimą egzotišką Amerikos šalį, kur pasibaigtų jų pilnas nepriteklių egzistavimas, kur išsipildytų jų gražaus gyvenimo fantazijos. Adomui pagaliau pavyksta įsidarbinti emigracijos biure ir pradėti kaupti pinigus bilietui į Buenos Aires, tačiau vargu ar svajonėms lemta išsipildyti.

Filmo plakatas atsisiųsti

NIEKAS NENORĖJO MIRTI

NOBODY WANTED TO DIE

Režisierius Vytautas Žalakevičius
1966 / 107’ / Lietuvos kino studija

Niekas nenorėjo mirti

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų, lenkų k.
Formatas: DCP
Žanras: drama

Scenarijaus autorius Vytautas Žalakevičius
Operatorius Jonas Gricius
Kompozitorius Algimantas Apanavičius
Dailininkai Vytautas Kalinauskas, Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkė Viktorija Bimbaitė
Montažo režisierė 
Izabelė Pinaitytė

Vaidina: Kazimieras Vitkus, Regimantas Adomaitis, Juozas Budraitis, Bruno Oja, Donatas Banionis, Algimantas Masiulis, Vija Artmanė, Eugenija Šulgaitė

Filmo veiksmas vyksta Lietuvos pokario kaime: vieni jo gyventojai palaiko sovietų valdžią, kiti – remia prieš ją kovojančius partizanus, siekiančius apginti savo žemę nuo okupantų. Pasakojimo centre – nužudyto kaimo seniūno sūnų kerštas.
Ši kino juosta yra apie tuos, kurie nenorėjo mirti – apie paprastus žmones, priverstus grumtis dėl savo būvio, rinktis puses susirėmime, supriešinusiame savus. Kino šimtmečio proga UNESCO įtraukė šį filmą į reikšmingiausių kino kūrinių šimtuką.

Filmo plakatas atsisiųsti

JAUSMAI

FEELINGS

Režisieriai Algirdas Dausa, Almantas Grikevičius
1968 / 90’ / Lietuvos kino studija

Jausmai

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų, rusų k., lenkų k., ukrainiečių k.
Formatas: DCP, Blu-ray
Žanras: drama
 •  1969 m. – diplomas už geriausią operatoriaus
  darbą X-tajame Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos 
  kino festivalyje Minske
 • 1975 m. – specialus žiuri prizas San Remo
  tarptautiniame kino festivalyje
 • 1995 m. žiūrovų ir kritikų apklausoje „Jausmai“
  pripažinti geriausiu lietuvių filmu

Scenarijaus autorius Vytautas Žalakevičius (pagal latvių rašytojo Egons Līvs romaną „Velniakaulio dvyniai“)
Operatorius Jonas Tomaševičius
Kompozitorius Vytautas Barkauskas
Dailininkai Jeronimas Čiuplys, Vytautas Žilius
Kostiumų dailininkė 
Nijolė Klišiūtė
Montažo režisierė Izabelė Pinaitytė

Vaidina: Regimantas Adomaitis, Juozas Budraitis, Regina Paliukaitytė, Eugenija Bajorytė, Bronius Babkauskas, Laimonas Noreika, Algimantas Masiulis

Baigiasi karas, vienoje Kuršmarių pusėje – dar vokiečiai, kitoje – sovietai. Pamario žvejo Kasparo žmona Morta gimdydama miršta. Jaunas našlys, likęs su dvyniais, keliasi per įlanką pas brolį Andrių, gyvenantį su buvusia Kasparo mergina Agne. Pastaroji neslepia nepasitenkinimo, įduoda atvykėlį milicininkui. Šiam filmui, pasakojančiam apie žvejo Kasparo jausmų dramą, būdingas ryškus nacionalinis koloritas. Meilės, ištikimybės, pareigos, sudėtingų vidinių pergyvenimų tema plėtojama pirmųjų pokario metų fone. Pasakojimas apie intymius tarpusavio santykius pereina kone į epinį paveikslą apie laiką, apie jo poveikį žmonėms. Išskyrus Lietuvą, filmas buvo uždraustas rodyti visoje Sovietų sąjungoje.

Filmo plakatas atsisiųsti

GRAŽUOLĖ

THE BEAUTY

Režisierius Arūnas Žebriūnas
1969 / 66’ / Lietuvos kino studija

Gražuolė_A

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų, lenkų k.
Formatas: DCP, Blu-ray
Žanras: drama
 • 1970 m. – prizas už geriausią operatoriaus darbą
  IV-ajame TSRS sąjunginio kino festivalyje Minske

Scenarijaus autorius Jurijus Jakovlevas
Operatorius Algimantas Mockus
Kompozitorius Viačeslavas Ganelinas
Dailininkas Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkė 
Viktorija Vilimienė
Montažo režisierė Lilija Zivienė

Vaidina: Inga Mickytė, Lilija Žadeikytė, Sergejus Martinsonas, Arvydas Samukas, Tauras Ragalevičius, Vladas Jurkūnas, Gediminas Girdvainis, Auksė Kokštaitė, Vaiva Ragauskaitė, Vaidevutis Mickys

Negražią, šlakuotą mergaitę Ingą, gyvenančią su vieniša mama – mašininke mėgsta visi kiemo vaikai, ir žaidžiant (ratu susėdę vaikai vidury šokantįjį apipila pagyromis arba patyčiomis) ją visada išrenka „gražuole“. Ji – širdingiausia ir tiesiog spindinti mergaitė didelėje kiemo kompanijoje. Tik vienas berniukas atvirai pasako, kad ji negraži. Jis neseniai atsikėlė gyventi į šį kiemą, gavo „Nebylio“ pravardę ir nežada pripažinti nesuprantamas žaidimo taisykles. Inga išgyvena krizę. Viktoras, pastebėjęs Ingos pasimetimą, atneša jai gražią gėlę. Inga seniai apie tokią svajojo. Ji ir vėl laiminga.

Filmo plakatas atsisiųsti

MAŽA IŠPAŽINTIS

THE SMALL CONFESSION

Režisierius Algirdas Araminas
1971 / 83’ / Lietuvos kino studija

Maža išpažintis_FIN

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų k.
Formatas: DCP, Blu-ray
Žanras: drama

Scenarijaus autoriai Icchokas Meras, Algirdas Araminas (Vytauto Bubnio apysakos Arberonas motyvais)
Operatorius Donatas Pečiūra
Kompozitorius Algimantas Apanavičius
Dailininkas Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkai 
Viktorija Vilimienė, Jehuda Levinas
Montažo režisierė Mingailė Murmulaitienė

Vaidina: Andrius Karka, Gediminas Karka, Rūta Staliliūnaitė, Vytautas Kaminskas, Vytautas Kernagis, Monika Mironaitė, Vaiva Mainelytė, Juozas Budraitis

Svetimas – toks jaučiasi aštuoniolikmetis Arūnas. Kūrybinės laisvės troškusi mama dailininkė juodu su tėvu paliko, o tėvo ir sūnaus santykiai eina vis šaltyn – Arūnas negali suprasti tolimo tėvo pasaulio. Mokykla ir klasės draugai jaunos širdies taip pat neguodžia. Nuolatinės išdavystės ir nesuprantamos sistemos prievolės veda vienintelės išeities link – viską mesti ir pradėti dirbti. Bet baimė stipresnė už laisvės troškimą. Net draugas Benas, muzikantas ir nepriklausomo gyvenimo propaguotojas, negali padėti ištrūkti. Tad kas padės? Tam tereikia vieno švelnaus prisilietimo.

Filmo plakatas atsisiųsti

HERKUS MANTAS

NORTHERN CRUSADES

Režisierius Marijonas Giedrys
1972 / 148’ / Lietuvos kino studija

HerkusMantas

Nuotrauka iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus archyvo

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų k., rusų k.
Formatas: DCP, Blu-ray
Žanras: istorinė drama

Scenarijaus autorius Saulius Šaltenis
Operatorius Jonas Tomaševičius
Kompozitorius Giedrius Kuprevičius
Dailininkas Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkė 
Filomena Linčiūtė-Vaitiekūnienė
Montažo režisierė Izabelė Pinaitytė

Vaidina: Antanas Šurna, Eugenija Pleškytė, Algimantas Masiulis, Stasys Petronaitis, Gediminas Karka, Pranas Piaulokas, Aleksandras Vokačius

„Šis filmas – memorialas prūsų tautai, savo kalba ir kultūra giminingai lietuviams, išnaikintai kryžiuočių ordino. XIII amžiuje prūsai sukilo, ilgam paraližuodami kryžiuočių veržimąsi į Rytus, ir krito žūtbūtinėje kovoje, palikdami pavergėjams savo žemes ir savo vardą…“ Toks titras pasirodo ekrane po netrumpo prologo, iliustruojančio kryžiuočių klastą: pasikvietę senąjį Montę bei kitus apkrikštytus prūsų didikus, jie juos sudegina.
Tai dviejų dalių istorinė drama apie žymiausią prūsų sukilimo vadą Herkų Mantą, kuris užaugo įkalintas kryžiuočių ir, priėmęs krikščionišką tikėjimą, grįžo į Prūsiją padėti tėvynainiams ginti savo žemių bei savo tikėjimo.

Filmo plakatas atsisiųsti

VELNIO NUOTAKA

THE DEVIL’S BRIDE

Režisierius Arūnas Žebriūnas
1974 / 78’ / Lietuvos kino studija

Velnio nuotaka

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų, lenkų, rusų k., ukrainiečių k.
Formatas: DCP, Blu-ray
Žanras: muzikinis filmas

Scenarijaus autoriai Sigitas Geda, Arūnas Žebriūnas (Kazio Borutos romano „Baltaragio malūnas“ motyvais)
Operatorius Algimantas Mockus
Kompozitorius Viačeslavas Ganelinas
Dailininkė Filomena Linčiūtė-Vaitiekūnienė
Kostiumų dailininkė 
Filomena Linčiūtė-Vaitiekūnienė, Danutė Inčiūtė
Montažo režisierės
Vanda Zavadskaitė, Ona Diržytė

Vaidina: Vaiva Mainelytė, Regimantas Adomaitis, Gediminas Girdvainis, Vasilijus Simčičius, Regina Varnaitė, Bronius Babkauskas, Juozas Meškauskas, Regina Arbačiauskaitė, Danutė Krištopaitytė, Jonas Pakulis

Kartą Rojuje, Aukščiausiajam prisnūdus nuo saldžių choralų, kyla vietinio pobūdžio maištas. Naudodamiesi proga angelai ima puotauti, šokti, viskas rieda link orgijos. Atsipeikėjęs Aukščiausiasis rūsčiais žaibais išsvaido nepaklusniuosius. Vienas jų – Pinčiukas, — degraduotas į velniukus, pliumpteli tiesiai į senyvo malūnininko Baltaragio kūdrą. Žmogus ir nelabasis sudaro sandėrį: malūno sparnai suksis net be vėjo, į namus ateis geista Marcelė, bet tai, ko dabar Baltaragis dar neturi, priklausys jam, mikliajam Pinčiukui. Marcelė gimdydama miršta, jos duktė Jurga išauga gražuole, pamilsta… visai ne Pinčiuką, o šaunų berną Girdvainį, irgi mylintį ją, bet savo obuolmušius arklius – ko gero, dar labiau. Negalintis egzistuoti be intrigų velniūkštis susitaria su arkliavagiu Raupiu, kad tuos arklius pavogtų. Baltaragis gudrauja taip pat, už velnio išleisdamas ne dukrą, o prigyventoją senmergę Uršulę. Bet Girdvainio ir Jurgos meilės jau niekas nebegrąžins, paskutiniame optimistiniame kadre regi greičiau tai, kas tik galėjo būti.

Filmo plakatas atsisiųsti

SADŪTO TŪTO

SADUTO TUTO

Režisierius Almantas Grikevičius
1974 / 78’ / Lietuvos kino studija

Sadūto Tūto2

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų k.
Formatas: DCP, Blu-ray
Žanras: drama

Scenarijaus autorius Vytautas Žalakevičius
Operatorius Donatas Pečiūra
Kompozitorius Viačeslavas Ganelinas
Dailininkas Algimantas Švažas
Kostiumų dailininkė 
Irena Vabalienė
Montažo režisierė Vanda Zavadskaitė

Vaidina: Juozas Budraitis, Regimantas Adomaitis, Eugenija Pleškytė, Nijolė Lepeškaitė, Bronius Babkauskas, Algis Žaliaduonis, Aurimas Babkauskas

Vilniuje atsitiktiniais darbais sunkiai verčiasi dailininkas Petras Minkus. Kartą jo triukšmingo komunalinio buto koridoriuje pasigirsta telefono skambutis: jaunystės draugas (iš tų laikų – ir jų slaptažodis – „Sadūto tūto“) Povilas Baibokas, gavęs didelį užsakymą sanatorijai apipavidalinti, kviečiasi Petrą į kompanionus. Nepaprasto grožio ežerų krašte iš pradžių viskas atrodo kone idiliška. Sena girininkija, senas dvaras, kurį rekonstruos į sanatoriją, draugų dailininkų ramūs pokalbiai apie meną. Tačiau už viso to fasado knibžda savas dramatiškas gyvenimas. Kūrybinę krizę išgyvenantis Povilas linkęs kaltinti žmoną, vis įtemptesni jo santykiai su nemokančiu meluoti Petru. Darbų vykdytojas Varnas, suviliojęs eigulio dukrą, vagia statybines medžiagas. Ant eigulio užvirsta dviguba našta – tėvuko mirtis ir žinia apie Ūlos nėštumą. Žmonės, ir pasiduodami piktoms emocijoms, stengiasi išlikti žmonėmis. Draugų dailininkų keliai galop išsiskiria. Povilas kūrybiškai atsinaujino, Petras nesukūrė nieko, jis lieka girininkijoje, kur jo žmogiškasis talentas gal net reikalingesnis.

Filmo plakatas atsisiųsti

RIEŠUTŲ DUONA

WALNUT BREAD

Režisierius Arūnas Žebriūnas
1978 / 66’ / Lietuvos kino studija

snapshot46

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų k.
Formatas: DCP, MP4
Žanras: drama

Scenarijaus autorius Saulius Šaltenis
Operatorius Algimantas Mockus
Kompozitorius Viačeslavas ganelinas
Dailininkas Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkė
Viktorija Bimbaitė
Montažo režisierė Vanda Survilienė

Vaidina: Algirdas Latėnas, Elvyra Piškinaitė, Saulius Sipaitis, Doloresa Kazragytė, Kristina Kazlauskaitė, Antanas Šurna, Vladas Bagdonas

Kaime gyvenančių kaimynų Šatų ir Kaminskų vaikai Andrius ir Liuka pamilsta vienas kitą, bet jų pirmajai meilei kelia pastoja… karvė. Kai nugaišta Kaminskams Šatų parduotas raguotis tarp vyresniųjų įsivyrauja karinga nesantaika. Kaimynams susipykus Andriaus ir Liukos meilė tampa draudžiama. Tikėdamasis šeimoms sugrąžinti ramybę, Andrius nenori nuleisti rankų – jis pažada Liukai pats nupirkti naują karvę. Tačiau gražūs norai viską tik dar labiau sujaukia.

Tai lyriška istorija, kurioje švelnūs atsiminimai apie vaikystę kaime, pirmuosius romantiškus jausmus ir tikrojo gyvenimo pradžią, persipina su tragikomiškais nesusipratimais ir žmogiškomis silpnybėmis.

FAKTAS

FACT

Režisierius Almantas Grikevičius
1980 / 96’ / Lietuvos kino studija

snapshot17

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų k., prancūzų k., rusų k.
Formatas: DCP, HD, Blu-ray
Žanras: drama

Scenarijaus autorius Vytautas Žalakevičius
Operatorius Donatas Pečiūra
Dailininkas Galius Kličius
Kostiumų dailininkė 
Viktorija Bimbaitė
Montažas Juozas Širvinskas

Vaidina: Algimantas Masiulis, Irena Marija Leonavičiūtė, Saulius Balandis, Juozas Budraitis, Donatas Banionis, Doloresa Kazragytė, Vaiva Mainelytė, Regimantas Adomaitis

Režisieriaus A. Grikevičiaus kino drama atgaivina vieną tragiškų Antrojo pasaulinio karo epizodų, kai 1944 metų liepos 3 dieną fašistai gyvus sudegino 119 Pirčiupio kaimo gyventojų – senolių, moterų ir vaikų. Filme istorija atskleidžiama pasitelkiant skirtingas tos dienos veikėjų perspektyvas. Gyventojų prisiminimai pinasi su ateities planais, tačiau pamažu buitines jų problemas pradeda užgožti bloga nuojauta.

„Faktas“ – vienintelis lietuvių filmas, 1981 m. parodytas konkursinėje Kanų festivalio programoje ir pelnęs apdovanojimą už Jelenos Solovej atliktą geriausią antraplanį vaidmenį.

VASARA BAIGIASI RUDENĮ

SUMMER ENDS WITH AUTUMN

Režisierius Gytis Lukšas
1981 / 90’ / Lietuvos kino studija

Vasara baigiasi rudenį triptikas

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų k.
Formatas: DCP
Žanras: psichologinė drama

Scenarijaus autorius Romualdas Granauskas
Operatorius Rimantas Juodvalkis
Kompozitorius Bronius Kutavičius
Dailininkas Galius Kličius
Kostiumų dailininkė 
Gražina Remeikaitė
Montažas Mingailė Murmulaitienė

Vaidina: Vaiva Mainelytė, Valentinas Masalskis, Algimantas Masiulis, Justina Širvinskaitė

Psichologinėje dramoje vaizduojamas iš įkalinimo vietų į gimtąją sodybą grįžusio Jakimkaus ir jo našlaičiu tapusio sūnaus Viliaus gyvenimas. Viliui atidėjo šaukimą į armiją, nes reikėjo slaugyti motiną, dabar jis kasa melioracijos griovius ir jam pavyko įkalbėti viršininką, kad priimtų į tą patį darbą tėvą. Kartu jie vyksta kasti melioracijos griovio į tolimą vienkiemį, kurio šeimininkė dar jaunyva našlė Milda, auginanti mažą dukrelę. Jakimkai apsistoja pas ją, žaidžia su mažyle Laimute, kažkaip ir patys toje draugijoje vidujai atšildami. Pagal Romualdo Granausko scenarijų kurtame filme pasakojama gyvenimiška drama apie meilės trikampyje atsidūrusį tėvą ir sūnų, siužete subtiliai įkomponuotos Lietuvos istorinės realijos.

SKRYDIS PER ATLANTĄ

FLIGHT OVER THE ATLANTIC

Režisierius Raimondas Vabalas
1983 / 100’ / Lietuvos kino studija

Skrydis per Atlantą1

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų k., lenkų k.
Formatas: DCP, Blu-ray
Žanras: istorinė drama
 • Populiariausias filmas Lietuvos vaidybinio
  kino istorijoje

Scenarijaus autoriai Raimondas Vabalas, Juozas Glinskis
Operatorius Jonas Tomaševičius
Kompozitorius Bronius Kutavičius
Dailininkas Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkė
Irena Vabalienė
Montažo režisierė 
Mingailė Murmulaitienė

Vaidina: Remigijus Sabulis, Eimuntas Nekrošius, Regimantas Adomaitis, Eugenija Bajorytė, Juozas Budraitis, Povilas Gaidys, Gediminas Girdvainis, Valentinas Masalskis, Jonas Vaitkus

„Nepaisant personažų bei įvykių gausos, paprastai kliudančios suprasti prie istorijos besigretinančius lietuvių filmus, tvirta profesionalaus dramaturgo J.Glinskio ranka (drauge su R.Vabalu) valdingai kondensuoja kūrinį apie dviejų legendinių Lietuvos žmonių siekį ir nelengvus kelius į jo realizavimą. Atliktas gigantiškas istoriografinis darbas. Gera pagrindinių charakterių – impulsyvaus Dariaus ir santūraus Girėno – dramaturginė lygsvara. Perteiktos fašizmo išvakarių laikmečio nuotaikos, jo atmosfera. Nors filmuota be užsieninių ekspedicijų, taupūs apgalvoti štrichai (juodaodis saksofonistas amerikiniame geltoname tramvajuje) leidžia pasijusti įvairiose pasaulio vietose. Malonaus autentiškumo filmui suteikia tai, kad čia skamba anglų, prancūzų, vokiečių kalbos, lietuviški dialektai. Santūri, be rėksmingos patetikos, kuri greičiausiai pasigirstų, šiandien statant panašų filmą, patriotinė kūrinio ištarmė išties jaudina. „Skrydis per Atlantą“ – dalykiškas pasakojimas, nes tai lėmė pati medžiaga, tačiau vienu metu ir filosofinis, verčiantis susimąstyti apie žmogaus paskirtį žemėje, ir savaip poetinis.“ Saulius Macaitis

Filmo plakatas atsisiųsti

VAIKAI IŠ „AMERIKOS“ VIEŠBUČIO

CHILDREN FROM THE HOTEL “AMERICA”

Režisierius Raimundas Banionis
1990 / 89’ / Lietuvos kino studija

Vaikai iš Amerikos viešbučio

Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų, prancūzų, rusų, latvių k., lenkų k.
Formatas: DCP, Blu-ray, HD
Žanras: drama
 • 1991 m. dalyvavo 40-ojo Berlyno tarptautinio kino festivalio programoje „Panorama“

Scenarijaus autorius Maciejus Drygas
Operatorius Jonas Tomaševičius
Kompozitorius Faustas Latėnas
Dailininkas Algirdas Bružas
Kostiumų dailininkė 
Daiva Petrulytė
Montažo režisierė
Vanda Survilienė

Vaidina: Augustas Šavelis, Gabija Jaraminaitė, Jūratė Onaitytė, Jurga Kasčiukaitė, Gediminas Karka, Linas Paugis, Rolandas Kazlas, Giedrius Čaikauskas, Arūnas Sakalauskas, Gražina Balandytė

1972-ieji metai, Kaunas. Nedidelė paauglių grupelė slapčia klausosi Liuksemburgo radijo ir svajoja. Visi jie gyvena tame pačiame name, kuriame anksčiau buvo viešbutis „Amerika“. Jų nekalta veikla susidomi KGB. Saugumo agentai perskaito vaikų laiškus, siųstus į Liuksemburgo radiją. Netrukus drauge su milicija jie išdrasko šį paauglių būrelį. Tai filmas apie lietuvių „hipių“ kartą, apie metą, kai susidegino Romas Kalanta, kai prasidėjo menininkų emigracija, kai suaktyvėjo slaptųjų tarnybų veikla.

Filmo plakatas atsisiųsti

Daugiau informacijos: el. p.  e.sinkunaite@lkc.lt  arba telefonu  8 5 233 1568