PASKUTINĖ ATOSTOGŲ DIENA (1964)


PASKUTINĖ ATOSTOGŲ DIENA

THE GIRL AND THE ECHO

Režisierius Arūnas Žebriūnas
1964 / 58‘ / Lietuvos kino studija
Paskutine atostogu diena Filmo originali kalba: lietuvių k.
Subtitrai: anglų k.
Formatas: DCP
Žanras: drama

 

Scenarijaus autoriai Jurijus Nagibinas, Anatolijus Čerčenko, Arūnas Žebriūnas
Operatorius Jonas Gricius
Kompozitorius Algimantas Bražinskas
Dailininkas Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkė Viktorija Bimbaitė
Garso operatoriai Petras Lipeika, Stasys Vilkevičius
Vaidina: Lina Braknytė, Valerijus Zubarevas, Bronius Babkauskas, Kalju Karmas ir kiti

  • 1965 m. – Lokarno kino festivalis: „Sidabrinė burė“ / Locarno Festival: “Majority’s Silver Sail”
  • 1965 m. – Kanų kino fesitvalis: didysis prizas filmų vaikams bei jaunimui kategorijoje / Cannes Film Festival: Grand Prize at Juvenile Film
  • 1966 m. – „Tarptautiniai jaunimo kino susitikimai“ Kanuose (Rencontres Internationales du Film pour la Jeunesse): pagrindinis apdovanojimas (pirmasis lietuvių režisierius, gavęs šį apdovanojimą) / International Youth Film Meetings: main prize (the first Lithuanian director to win this award)

Ši poetinė Arūno Žebriūno drama pasakoja apie paauglės Vikos jausmų pasaulį. Ji – svajotoja, kuri dažnai lankosi pajūryje ir klausosi tarp uolų skardenančio aido. Nors Vika mėgsta vienatvę, greitai ji susiranda draugą Romą, kuriam ne tik patiki visas savo paslaptis, bet ir parodo jai brangias vietas, išmoko kalbėtis su aidu. Tačiau vaikų draugystė atsiduria pavojuje – kai kiti berniukai šaiposi iš Vikos, Romas išsigąsta ir jos neužstoja.

Po kelių seansų Lietuvoje respublikinėje spaudoje pasirodė mokytojų protestų, skelbiančių, kad filmas yra amoralus, eksponuoja mažo vaiko nuogumą. Filmas iš ekranų buvo pašalintas. Tiktai kai 1965 m. jis buvo apdovanotas Kanų festivalyje kaip geriausias filmas vaikų filmų kategorijoje, vėl sugrįžo į ekranus ir sulaukė šešių milijonų su viršum žiūrovų.