Šriftas: AAA
Fonas: JuodasBaltas
Iliustracijos: RodytiNerodyti

Visos Kino industrijos naujienos

SASAFF – SLA Art Space Animacijos festivalis 2023 Niujorke

2023 lapkričio 22 d.

Jau kuris laikas buvo puoselėti planai surengti Lietuvos, Latvijos ir Estijos animacinių filmų festivalį Niujorke. Šios iniciatyvos ėmėsi „Susivienijimas lietuvių aljansas“ (SLA). LAA/SLA Aljanso prezidentė Laima Mihailovich, parodų bei programų kuratorė Francine Rogers, SASAFF festivalio direktorė Rūta Paliukaitytė, festivalio iniciatorė latvių režisierė Signė Baumanė pasiūlė bendardarbiauti Tarptautinio animacinių filmų festivalio Tindirindis direktoriui ir animacinių filmų režisieriui ASIFA Lietuva pirmininkui Valenui Aškiniui, kviesdamos prisijungti prie šios tarptautinės komandos ir visokeriopai padėti organizuojant festivalio Niujorke lietuvių filmų programą bei pristatant ją žiūrovams. Analogiškai buvo pakviesti ir kiti programų kuratoriai: estų programos sudarytojas ir kuratorius animacinių filmų režisierius Ülo Pikkov, latvių programos sudarytojas ir kuratorius animacinių filmų režisierius Vladimiras Leščiovas, šiaurės šalių programos sudarytojas ir kuratorius, Fredrikstad animacijos festivalio Norvegijoje direktorius Anders Naverd Moen. Ši komanda sudarė tūriningą, informatyvią ir aukštos meninės vertės festivalio programą.

Dailininkė Sigita Ručinskaitė – Pranevičienė parengė SASAFF plakatą ir visą dizainą.

SLA hole visa siena buvo atiduota lietuvių sukurtų filmų plakatams, kuriuos Niujorko festivaliui padovanojo partneris iš Lietuvos – Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“.

Šiais metais festivalyje buvo parodytos 4 programos: po vieną iš Lietuvos, Estijos, Latvijos ir iš Šiaurės šalių jungtinė programa.

Organizatorių noras buvo parodyti, kokia skirtinga ir panaši animacija yra kiekvienoje šalyje, todėl filmai buvo surinkti iš panašaus laikotarpio.

Lietuvai atstovavo skirtingų režisierių darbai, kurie praeityje tapo Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis“ nugalėtojais bei pelnė „Sidabrinių gervių“ apdovanojimus. Į programą pateko filmai, sukurti ir talentingų jaunųjų kūrėjų, ir vyresniosios kartos animacijos meistrų, tokių kaip Ilja Bereznickas, Jūratė Leikaitė, Valentas Aškinis, Ieva Miškinytė, Skirmanta Jakaitė, Solveiga Masteikaitė, Urtė ir Johan Oettinger, Birutė Sodeikaitė. Parodyti filmai buvo nufilmuoti įvairiomis technikomis ir skirtingais stiliais. Žiūrovai pamatė ir lėlių, ir pieštos animacijos darbus: „Man reikia“, „Margučių rytas“, „Taip Laima lėmė“, „Paskutinė stotelė Mėnulis“, „Neeuklidinė geometrija“, „Ragnarok“, „Saga“, „Ne ožkoje laimė“.

Niujorko Baltijos animacijos festivalio (SLA Art Space Animation Festival) organizatoriai atsirinko vertus dėmesio animacinius filmus, kurie jiems yra aktualūs, svarbūs ir pristatantys vienus iš geriausių lietuvių klasikinės animacijos kūrinius. O mums, kūrėjams iš Lietuvos buvo labai svarbu supažindinti JAV žiūrovus su lietuviška animacija, nors ir tik vienos valandinės programos rėmuose. Turime omenyje tai, kad išeivijos iš Baltijos kraštų atstovai tikėjosi gražių akimirkų susilietimo su mūsų kraštų klasikine animacija. Labai svarbus buvo ryšių ir kontaktų užmezgimas ir vystymas su JAV giminingu festivaliu, kuris puoselėja kultūrų bendradarbiavimo tradicijas. 

SLA galerija yra puiki vieta, kuri parodo harmoningą seno ir naujo derinį, skirtingų epochų ir kultūrų jungtį. Festivalio idėja – suvienyti bendradarbiavimui skirtingų valstybių kultūras ir civilizacijas dialogo ir sąveikos kryžkelėje.

Reikia paminėti apie istorinę SLA patirtį ir garbingą misiją. 1886 m. įkurtas Amerikos Lietuvių Aljansas yra išeivijos lietuvių seniausia, aktyviausia, iki šių dienų veikianti organizacija pasaulyje. Istorinėje nuotraukoje užfiksuoti Martynas Yčas, Dr. Jonas Basanavičius, Anicetas B. Strimaitis ir Karolis Račkauskas – Vairas prie Susivienijimo Lietuvių Amerikoje būstinės (Niujorkas, 1913 m. Foto ateljė Bromberg Studio).

Nuo 2015 m. SLA galerija tapo labai svarbia meno erdve, kurioje organizuojamos meno parodos, paskaitos, knygų pristatymai ir kiti kultūriniai renginiai. SLA kultūrinės veiklos sritys plečiasi ir auga, visų bendram džiaugsmui pristatydami jau ir judančių vaizdų meną – galingą kūrybinės raiškos ir bendravimo formą.

SASAFF (SLA Art Space Animation Film Festival) NYC 2023 pradėjo savo kelionę į animacijos pasaulį! Specialiai kuruojamos festivalio programos buvo skirtos populiarinti ir reklamuoti plačiausią dabartinių trumpametražių animacinių filmų spektrą, taip pat suteikti prieinamą vietą nepakankamai atstovaujamoms šalims ir animatoriams. Festivalio organizatoriai kaip didelę garbę priėmė naujieną, kad šiais metais prie festivalio prisijungė ir Europos Šiaurės šalys.

Festivalio žiūrovai įsijungė į diskusiją su pasaulinio garso animacijos kūrėju Billu Plymptonu, kai buvo aptariama Latvijos programa, kurią kuravo Vladimiras Leščiovas, vakaro metu buvo gilinamasi į situaciją šios šalies animacijos industrijos ir kūrybos lauke.

Po estų programos peržiūros garsus JAV animacijos režisierius Willy Hartland aptarė su žiūrovais ir su režisieriumi Ülo Pikkov apie estiškos animacijos sėkmės fenomeną, apie išskirtinius vakaro filmus ir apie kūrėjų iššūkius dirbant šiuolaikinėje animacijoje. Estų programos peržiūroje dalyvavo Estijos konsulas JAV Tanel Jōks su žmona Marika Jōks.

Po lietuviškos animacijos seanso filmų autoriai susilaukė šiltų žodžių ir teigiamos reakcijos apie savo filmus. Režisieriai Valentas Aškinis, Jūratė Leikaitė,

Ilja Bereznickas apžvelgė lietuviškos animacijos raidą ir aptarė situaciją šiuolaikinėje Lietuvos animacijoje. Kiekvienas pasidalino savo patirtimi kuriant animacinius filmus ir dirbant su animacijos studentais. Festivalio renginiuose dalyvavo Lietuvos Kultūros atašė JAV Gražina Michnevičiūtė.

Po peržiūrų ir diskusijų kino salėje bendravimas su filmų autoriais persikeldavo į puikų SLA vidinį kiemelį, kur šiltais vakarais po milžinišku medžiu vyko bendravimas su kolegomis ir festivalio svečiais. Festivalį aplankė nemaža grupė profesionalių animacijos kūrėjų iš JAV, Kolumbijos ir kitų šalių, tokių kaip Michaela Müller, Alex Budovsky, Alexander Bychkouski, Yulia Ruditskaya, Bill Plympton ir kt.

SASAFF Niujorkas (SLA Art Space Animation Film Festival - 2023) buvo pirmasis festivalis JAV, kuriame buvo išskirtinai pristatyti trumpametražiai animaciniai filmai iš trijų Baltijos šalių: Estijos, Latvijos, Lietuvos ir iš Šiaurės kraštų.

Jaunieji žiūrovai šeštadienį, spalio 28 d. dar buvo pakviesti į atskirą programą vaikams ir šeimoms, kurioje buvo parodytas ir Iljos Bereznicko filmas „Ne ožkoje laimė“. Susirinkę jaunieji žiūrovai ne tik stebėjo filmus, bet ir buvo pavaišinti skanumynais. Festivalio metu režisierius Ilja Bereznickas įamžino ne vieną svečią, nupiešdamas jo šaržą.

Niujorko laikraštis „Long Island Jewish World“ paskyrė visa puslapį pristatydamas Iljos Bereznicko animacinį filmą „Ne ožkoje laimė“ rašė, kad filmas skiriamas „animacijos fanams ir visų amžių vaikams“. Minima, kad Amerikoje „pirmą kartą rodant Baltijos ir Šiaurės šalių filmus į programą yra įtrauktas filmas „Ne ožkoje laimė“, kuris buvo įkvėptas prieškarinės Lietuvos žydų liaudies pasakos“.

SASAFF festivalio metu buvo organizuojamos išvykos į aukštąsias mokyklas, kuriose ruošiami būsimieji animacijos specialistai. Į vieną iš jų, tai yra į „ Sarah Lawrence koledžą“ (Bronksvilis, NY) paskaitų skaityti nuvyko visi trys programų kuratoriai: Valentas Aškinis, Ülo Pikkov ir Vladimiras Leščiovas. Kiekvieno režisieriaus skirtinga patirtis animacijos sferoje labai sudomino paskaitų klausytojus, kurie po renginio ilgai apžiūrinėjo lektorių atvežtus animacijos piešinių ir knygų pavyzdžius, uždavinėjo daug klausimų ir dalinosi savo įspūdžiais apie ką tik išgirstus pasakojimus. Valentas Aškinis pristatė ryškiausius Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentų animacinius filmus, papasakojo apie jų stilistinius sprendimus ir įgyvendinimo specifiką bei parodė Balio Kumžos, A. Kupšytės ir Jono Sutkaus filmą „Sausra“. Susitikime su studentais taip pat dalyvavo ir režisierė Jūratė Leikaitė,

kurios vizualinė medžiaga sudomino ne tik studentus, bet ir koledžo dėstytojus. Koledžo atstovė išreiškė norą toliau vystyti bendradarbiavimą ir domėjosi lektorių iš Baltijos kraštų galimybėmis atvykti į šią mokyklą.

Pačių gražiausių padėkos žodžių už festivalio organizavimą ir šiltą svečių priėmimą nusipelnė visa SASAFF organizacinė komanda, ir LLA/SLA kuratorė Francine Rogers, ir SASAFF festivalio direktorė Rūta Paliukaitytė, ir ypač LAA/SLA Prezidentė Laima Mihailovich, be kurios šis festivalis iš viso nebūtų galėjęs įvykti. Ir žinoma, nuoširdžiai dėkojame visi, ir dalyvavę festivalyje, ir organizavę šį renginį didžiąjam festivalio SASAFF rėmėjui Ronui Spurgai.

Savo ruožtu Lietuvos delegacija išreiškia milžinišką padėką Lietuvos kino centrui, kuris parėmė lietuvių keliones į Niujorką.

Festivalio direktorė rašė: „Ateinančiais metais stengsimės plėsti ir priimti daugiau animatorių. Tikime, kad didžiausia mūsų stiprybė ateina tada, kai mus vienija įvairovė, teisingumas ir įtraukimas.“

Festivalio organizatoriai ir dalyviai įžvelgia didelę prasmę šio festivalio veikloje ir išreiškia viltį, kad užsimezgęs nuoširdus bendradarbiavimas toliau augs ir plėsis, kad ateinačiuose festivaliuose bus atskleistos kitos, išeivijos dar nepažintos mūsų kraštų animacijos pusės, filmai ir jų autoriai.

Daugiau Kino industrijos naujienų

Visos Kino industrijos naujienos
Lietuvos kino centro facebook

Naujienų prenumerata