Tomo Vengrio filmas „Gimtinė“ pretenduoja tapti Europos kino apdovanojimų nominantu


Gimtine1

Lietuvių režisieriaus Tomo Vengrio debiutinis vaidybinis filmas „Gimtinė“ pateko tarp pirmųjų 32 filmų, pretenduojančių į 33-ųjų Europos kino apdovanojimų nominacijų, sąrašą. Rugsėjį, paskelbus visus kino darbus pretendentus, daugiau nei 3800 Europos kino akademijos narių rinks filmus geriausio Europos filmo, režisieriaus, aktoriaus, aktorės, scenarijaus autoriaus, operatoriaus, dailininko, kompozitoriaus ir kitoms nominacijoms. Jas planuojama paskelbti lapkričio 7 d. Sevilijos kino festivalyje Ispanijoje.

„Gimtinė“, pirmasis ilgametražis T. Vengrio filmas, jau yra įvertinta tarptautiniais apdovanojimais. Pernai Talino kino festivalio „Juodosios naktys“ Baltijos šalių filmų konkurse filmas buvo pripažintas geriausiu.

Šis filmas yra bene pirmasis bandymas lietuvių kine pažvelgti iš laiko ir gyvenimo patirties atstumo į atkurtosios Nepriklausomybės pradžią. Pagrindinė istorijos herojė Viktorija, nukritus „geležinei uždangai”, grįžta į Lietuvą  su Amerikoje gimusiu sūnumi Kovu atsiimti savo tėvo žemės. Į gimtąsias vietas juos lydi buvęs Viktorijos mylimasis. Visi jie turi nuspręsti, kaip toli yra pasirengę žengti, kad susigrąžintų savo praeitį.

Pagrindinį Viktorijos vaidmenį „Gimtinėje” vaidina aktorė Severija Janušauskaitė, jos sūnų Kovą – Matas Metlevski. Taip pat vaidina Darius Gumauskas, Barbora Bareikytė, Viktorija Kuodytė, Dainius Gavenonis ir kiti.

„Gimtinės” prodiuserė Uljana Kim („Uljanos Kim studija”), koprodiuseriai Roberts Vinovskis („Locomotive Productions”), Sebastian Weyland, Knut Jäger („Heimathafen Film”), Christos V. Konstantakopoulos („Faliro House”). Filmo vystymą ir gamybą finansavo Lietuvos kino centras.

33-ųjų Europos kino apdovanojimų laimėtojai bus paskelbti iškilmingoje ceremonijoje, kuri vyks  2020 gruodžio 12 d. Reikjavike, Islandijoje.

Iki šiol Europos kino apdovanojimams lietuvių kūrėjų darbai buvo nominuoti keturis kartus: 1992 m. – Šarūno Barto filmas „Trys dienos“, 1993 m. – Audriaus Stonio dokumentinė juosta „Neregių žemė“ (pastarasis apdovanojimą ir laimėjo),  2005 m. – Arūno Matelio dokumentinis filmas „Prieš parskrendant į Žemę“ ir 2016 m. trumpametražio filmo kategorijoje nominuotas lietuvių režisierės Giedrės Žickytės ir čilietės Maite Alberdi filmas „Čia aš tik svečias“.