„Baltijos kino dienose“ pažintis su latvių ir estų kino naujienomis – nuo kultūros ir bohemos iki metalistų


BKD

Besibaigiant vasarai „Baltijos kino dienos“ vėl kvies kino gerbėjus žiūrėti įdomiausias kaimynų kino naujienas. Šiemet kino tiltas per Lietuvą, Latviją ir Estiją nusities ketvirtą kartą. Rugpjūčio 25-26 d. Vilniuje bus rodoma keturių reikšmingų kaimynų filmų programa – du latvių ir du estų vaidybiniai bei dokumentiniai kino darbai. Visi „Baltijos kino dienų“ seansai ir vėl nemokami.

Programos centre šiemet – kultūra, jos įtakai žmogaus asmenybei. „Baltijos kino dienas“ atidarys estų dokumentinis filmas „Metai, pilni scenų“ (rež. Marta Pulk, 2019), nukelsiantis į socialinį eksperimentą: filmo kūrėjai pasiūlė ypatingą darbą niekada teatre nesilankiusiam žmogui: visus metus eiti į visus Estijoje pastatytus teatro spektaklius ir rašyti jų recenzijas. Filmas atskleidžia neįtikėtiną kultūros galią keisti gyvenimus.

Metai, pilni scenų

Kino dienų metų žiūrovai taip pat pamatys estų režisieriaus Martti Helde filmą „Skandinaviška tyla“ (2019). Tai psichologinė drama su trilerio elementais, apie du žmones, vienijamus smurto persunktos praeities. Jų kelionę link žaizdų gijimo lydės pasirinkimai, amžiams pakeisiantys jų likimus.

Skandinaviškas tyla

Latviškoji programos dalis kvies mylimas knygas išgyventi naujai ekrane. Romantinė latvių komedija, pastatyta pagal garsaus latvių rašytojo Anšlavs Eglitis romaną, „Homo Novus“ (rež. Ana Vidujela, 2018) žiūrovus nukels į 1930-ųjų Rygos meno bohemos terpę. Tai – ironiškas ir nostalgiškas žvilgsnis į stilingą, intrigų ir ambicijų kupiną pirmosios Latvijos Nepriklausomybės dešimtmetį.

Homo Novus

„Baltijos kino dienų“ programoje Lietuvoje bus parodytas ir latvių filmas „Jelgava‘94“ (rež. Jānis Ābele, 2019), sukurtas pagal populiarų Latvijos rašytojo Janio Joņevo to paties pavadinimo romaną, kurį čiupo Z kartos keturiolikmečiai, kurį įvertino ir pamilo jų tėvai bei mokytojai. Knyga jau išversta į 9 užsienio kalbas, o 2014 m. apdovanota Europos Sąjungos literatūrine premija. Filme per maištingo jauno žmogaus brendimą, prisodrintą metalo muzikos, atskleidžiamas spalvingas ir įtaigus ką tik nepriklausomybę atgavusios, 1994-ųjų Latvijos portretas.

Jelgava94

„Baltijos kino dienos“ rugpjūtį vyks ir Rygoje bei Taline. Latviai rugpjūčio 23-24 d. turės galimybę susipažinti su lietuvių filmais „Rūgštus miškas“ (rež. Rugilė Barzdžiukaitė, 2019) ir „Nova Lituania“ (rež. Karolis Kaupinis, 2019). O estai rugpjūčio 26-27 d. pristatys kino darbus „Čia buvo Saša“ (rež. Ernestas Jankauskas, 2018) ir „Nova Lithuania“. Į pristatymą Estijoje planuoja atvykti ir filmo režisierius K. Kaupinis.

„Baltijos kino dienų“ seansai Lietuvoje, rugpjūčio 25-26 d., vyks „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre. Visi „Baltijos kino dienų“ seansai – nemokami.

Sulaukus ypatingo dėmesio projekto atidarymo filmas „Metai, pilni scenų“ bus pakartotas– rugpjūčio 30 d., 16 val., jis dar kartą nemokamai bus rodomas kino teatre „Pasaka“ Vilniuje ir „Cinamon“ Kaune.

 

„Baltijos kino dienų 2020“ programa:

Kino teatras „Forum Cinemas Vingis“ (Savanorių pr. 7, Vilnius)

Rugpjūčio 25 d., antradienis / 5 salė

ESTIJOS DIENA

18 val. Atidarymas! „Metai, pilni scenų“ / rež. Marta Pulk, Estija, 2019 m., 106 min., dokumentinis

Dalyvauja ir filmą pristatys teatrologas, kino kritikas Audronis Liuga.

20.45 val. „Skandinaviška tyla“ / rež. Martti Helde, Estija, 2019 m., 75 min., drama

 

Rugpjūčio 26 d., trečiadienis / 5 salė

LATVIJOS DIENA

18 val. „Homo Novus“ / rež. Ana Vidujela, Latvija, 2018 m., 90 min., romantinė komedija

20.45 val. „Jelgava‘94“ / rež. Jānis Ābele, Latvija, 2019 m., 88 min., nuotykių drama

 

PAPILDOMI SEANSAI

VILNIUS

Rugpjūčio 30 d., sekmadienis / kino teatras „Pasaka“, Vilnius

16 val. „Metai, pilni scenų“ / rež. Marta Pulk, Estija, 2019 m., 106 min., dokumentinis

 

KAUNAS

Rugpjūčio 30 d., sekmadienis / „Cinamon“, Kaunas

16 val. „Metai, pilni scenų“ / rež. Marta Pulk, Estija, 2019 m., 106 min., dokumentinis