Lietuviškasis „Oskaro“ komitetas kviečia teikti filmus nacionalinei atrankai


2019-oscars

Lietuvos kino centras ir JAV Kino meno ir mokslo akademijos patvirtintas lietuviškasis „Oskaro“ komitetas vėl pradeda rinkti oficialų Lietuvos pretendentą siekti „Oskaro“ geriausio tarptautinio filmo kategorijoje. Didžiausias pasaulio kino apdovanojimų renginys kitų metų sausį vyks 92 kartą. 

Šiemet „Oskarų“ taisyklės šiek tiek keitėsi, iki šiol nominacija, kurioje varžėsi kino filmai išleisti ne Jungtinėse Amerikos Valstijose ir ne anglų kalba vadinosi „Filmo užsienio kalba kategorija“. Nuo šių metų tai „Tarptautinio filmo“ nominacija.

Nacionaliniai pretendentų siekti „Oskaro“ rinkimai Lietuvoje yra rengiami nuo 2006 m. Atrinktieji filmai vykdo tarptautinę kampaniją siekiant patraukti prestižinės Akademijos bendruomenės dėmesį ir balsus. Filmo kandidato iki „Oskaro“ laukia ilgas atrankos kelias: nuo lapkričio iki sausio mėnesio Akademijos komitetai iš visų pasaulio šalių nominuotų pretendentų atrinks 9 geriausius užsienio šalių filmus. Iš jų sausį antruoju balsavimu bus tvirtinamas finalinis penketukas, kuris pateks į galutinį nominuojamų filmų sąrašą (short-list), tik vienas jų pelnys „Oskarą”.

Lietuvos kino centras paraiškų (el. paštu s.gaidyte@lkc.lt) laukia iki rugpjūčio 14 dienos. Atrankoje tradiciškai gali dalyvauti dokumentiniai arba vaidybiniai filmai ne trumpesni kaip 40 minučių, atitinkantys pagrindinius kriterijus, tarp kurių svarbiausi – kūrinio platinimas Lietuvoje pirmą kartą vyko tarp 2018 m. spalio 1 dienos ir 2019 m. rugsėjo 30 dienos, seansai šalies kino teatrų komerciniame repertuare rodyti mažiausiai septynias dienas iš eilės, dauguma dialogų yra ne anglų kalba, o didžioji dalis kūrybinės kontrolės vykdyta lietuvių autorių. Su visomis taisyklėmis galima susipažinti oficialiame „Oskarų“ puslapyje.

Svarbu: paraiškos laukiamos ir iš tų kompanijų, kurios dar tik ketina platinti filmus iki šių metų rugsėjo 30 d. ir atitinka Akademijos keliamus reikalavimus. Šių filmų prodiuseriai turi pateikti atitiktį įrodančius dokumentus.

Atrankos komitetą šiemet sudaro komisijos pirmininkė, kino kritikė Živilė Pipinytė, režisierė ir prodiuserė Giedrė Žickytė, režisierius Linas Mikuta, animacinio kino kūrėjas ir prodiuseris Valentas Aškinis, kino kritikė Santa Lingevičiūtė, prodiuserė Ieva Norvilienė ir kompozitorius Kipras Mašanauskas.

Pastaruosius ketverius metus Lietuvai atstovavo Alantės Kavaitės „Sangailės vasara” (2015 m.), Kristijono Vildžiūno „Senekos diena“ (2016 m.), Šarūno Barto filmas „Šerkšnas“ (2017 m.), o praėjusiais metais pretendentu išrinktas dokumentinis Arūno Matelio filmas „Nuostabieji Lūzeriai. Kita planeta“.

Lietuviškasis „Oskaro“ komitetas filmą, pretenduosiantį varžytis dėl „Oskaro“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje, planuoja paskelbti pirmąją rugsėjo savaitę.