Europos Komisija pristatė pirmąjį europietiškų filmų VOD platformose registrą


launch_lumiere_vod_614x379

Balandžio 17 d. plačiajai visuomenei tapo pasiekiamas naujas Europos Komisijos projektas – pirmasis europietiškų filmų registras. Kartu su Europos audiovizualine observatorija vystyta iniciatyva siekiama įvesti daugiau skaidrumo į užsakomųjų vaizdo paslaugų (VOD) teikiančių platformų rinkas.

Naudodamiesi instrumentu, industrijos profesionalai, valdžios institucijos ir visi kiti žmonės, galės paprastai ir lengvai rasti informaciją apie europietiškus filmus ir jų pasiekiamumą skaitmeninėje erdvėje – Europos VOD platformose.

„Lumiere VOD“ – taip pavadintas registras, kurį Europos Taryboje pristatė Mariya Gabriel – Europos Komisijos narė atsakinga už skaitmeninę politiką ir visuomenės reikalus, kartu su generaliniu Tarybos sekretoriumi Torbjørn Jagland. Pristatyme dalyvavo ir Europos Parlamento narė ir „Kūrybiškos Europos“ pranešėja Silvia Costa bei kino kūrėjas ir Scenairstų, Režisierių ir Prodiuserių pilietinės draugijos (Société civile des Auteurs Réalisateurs Producteurs, ARP) prezidentas Radu Mihăileanu.

Surinkta duomenų bazė talpina informaciją apie daugiau nei 35 000 Europos filmų, siūlomų per 150 000 kartų skirtinguose VOD platformose. Duomenys surinkti išanalizavus 250 skirtingų VOD katalogų, prieinamų 28 Europos Sąjungos šalyse.

Šiuo metu europietiški filmai sudaro tik 29 % visų filmų, siūlomų VOD paslaugas teikiančiose platformose Europos Sąjungoje ir iki šiol nebuvo jokio bendro europinio registro ar duomenų bazės, teikiančios informaciją apie legalaus europietiško turinio prieinamumą internete, tik pavienės nacionalinės lokalios iniciatyvos. Visgi poreikis tokios priemonės atsiradimui yra didelis, nes Europa yra stambus pasaulinės kino pramonės žaidėjas: 2007-2017 m. laikotarpiu sukurta daugiau nei 18 tūkst. filmų ir bendra gamybos apimtis išaugo net 47 %.

Anot Mariya Gabriel, ES komisarės skaitmeninei politikai ir visuomenės reikalams: „Europa buvo ir yra stambus žaidėjas kino gamyboje. Mūsų užduotis užtikrinti, kad europietiški kūriniai pasiektų ir džiugintų auditoriją, kurios jie nusipelnė. „Lumiere VOD“- teikiantis duomenis apie daugiau nei 150 VOD paslaugas teikiančių platformų ir 35 000 europietiškų filmų yra viena iš Europos Komisijos #Digital4Culture strategijos iniciatyvų.“

Europos Audiovizualinės Observatorijos vykdančiosios direktorės Sussane Nikoltchev teigimu: „Lumiere VOD sukūrimas logiškai papildo observatorijos vykdomus tyrimus ir jau turimą vertingą ekspertizę apie VOD rinkas Europoje.“

Europos Komisija ir Observatorija tikisi, jog ši nauja platforma užtikrins didesnį Europos VOD rinkos skaidrumą, padės pagerinti Europos kino įtraukimą į VOD platformų katalogus, matomumą ir tarptautinę sklaidą. Toliau vystant ir tobulinant šį projektą, jis taptu įrankiu, nurodytų kvotos dėl 30 % europietiško turinio pasiūlos Europos Sąjungoje veikiančiose VOD platformose, nustatytos ES Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvoje, įgyvendinimo lygį.

„Lumiere VOD“ platforma sukurta bendradarbiaujant su Amazon Prime Video, Ampere Analysis, Apple, CNC, EuroVOD, FilmDoo, Filmin, Filmtoro JustWatch, Kino Fondas, La Cinetek, La Pantalla Digital, Le Kino.ch, Mediathèque Numérique, Netflix, realeyz, uncut, UniversCiné, VOD Club, VOD.lu, Vodeville.