„Scanorama“ įsibėgėja: ko nepraleisti antrąją festivalio savaitę


IN DEN GÄNGEN (R: Thomas Stuber); v.l.: Sandra Hüller und Franz Rogowski

Europos šalių kino forumas „Scanorama“, startavęs lapkričio 8 d. ir pirmąjį savaitgalį dovanojęs spalvingą puokštę gero kino, kviečia planuoti ateinančių festivalio dienų maratoną ir pateikia glaustą atmintinę apie svarbiausius programos akcentus.


Festivalio akimirkos: 

                                                                                                     Aut: Videocut

„Žiūrovams linkiu neprarasti smalsumo ir nestatyti sienų – tai yra svarbiausia. Rinkitės ne tik tai, ką mėgstate, pažįstate ir suprantate, bet ir tai, kas jums yra visiškai nauja. „Scanorama“ dovanoja progą sužinoti ir pamatyti  filmus, įvertintus profesionalių kino kritikų ir apdovanotus įvairiuose kino festivaliuose. Žiūrovai gali būti tikri – jiems pateikiame kokybišką, aukščiausios meninės vertės kiną“, – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Susitikimai su Tommi Korpela ir Thomu Stuberiu

Antradienį „Scanoramoje“ lankysis suomių teatro ir kino žvaigždė Tommi Korpela, kuris žiūrovams pristatys festivalyje rodomą Antti-Jussi Annila filmą „Amžinasis kelias“. Pagrindinio herojaus vaidmenį sukūręs aktorius apie kūrybą papasakos pagrindinėje festivalio bazėje „Forum Cinemas Vingis“, kur prieš seansą vyks svečiui dedikuotas „Kino klubo“ susitikimas.

Filmo anonsas:

Į susitikimą „Kino klube“ pakvies ir vokiečių režisierius Thomas Stuberis, „Scanoramoje“ pristatantis filmą „Krautuvų valsas“.

Filmo anonsas: 

Juosta Berlyno kino festivalyje pelnė Kino gildijos apdovanojimą ir Ekumeninės žiuri prizą. „Krautuvų valsas“ – tikra odė humanizmui, nutvieskianti pilką darbininkų gyvenimą kasdienės magijos ir vilties blyksniais. Filme vaidina plačių galimybių aktorius Franzas Rogowskis, atliekantis pagrindinį vaidmenį „Scanoramos“ atidarymo filme „Tranzitas“. „Krautuvų valse“ jis pasirodo kartu su garsiojo Maren Ade filmo „Tonis Erdmanas“ (2016) žvaigžde Sandra Hüller.

Režisierius pakvies ir į meistriškumo dirbtuves, kuriose papasakos apie autorinį kiną ir žiūrovų dėmesio subtilybes.

Lietuvių kino darbai ir premjeros

Europos šalių kino forume „Scanorama“ tradiciškai pristatomi naujausi lietuvių kino darbai. Pirmoji lietuviška premjera – dokumentinis režisierės Miglės Satkauskaitės filmas „Išeiti iš namų“. Pagrindinė filmo figūra – kalnų keliautojas Algimantas Jucevičius, įkvėpęs šimtus žmonių palikti komforto zoną ir praplėsti savąjį horizontą. Filmas kurtas A. Jucevičiaus vadovaujamos ekspedicijos į Tian Šanio kalnus Kirgizijoje metu. Kūrybinė komanda petys petin kopia į kalnus ir bando pažinti neeilinę Algimanto asmenybę, suprasti jo požiūrį į riziką, ekstremalias situacijas, draugų praradimą, suvokti jo išmintį.

Filmo anonsas: 

„Scanoramoje“ tarptautinį pripažinimą jau pelniusio jauno rusų režisieriaus Ivano I. Tverdovskio kūryba bus pristatoma ne pirmą kartą. Prieš keletą metų festivalyje buvo parodyti du pirmieji jo vaidybiniai filmai – „Spec. klasė“ ir „Zoologija“. Šiemet „Scanoramos“ programoje – trečiasis režisieriaus darbas „Šoklys“. Lietuva kartu su Airija ir Prancūzija yra mažosios bendros gamybos dalyvė.

Filmo anonsas: 

Andrius Lekavičius „Scanoramoje“ pristatys naujausią savo filmą „Spec. Žvėrynas“. Tai istorija apie pirmąjį specialųjį slaptą drąsių aštuoniolikmečių būrį, kurio egzistavimas – žvelgiant iš šiandienos perspektyvos – atrodo absoliučiai nutolęs nuo realybės, netgi absurdiškas. Tarsi kompiuterinio žaidimo siužetas.

„Scanorama“ atvyksta į Kauną ir Klaipėdą

Lapkričio 15 d. „Scanorama“ atvyksta į Kauną, kuris visada buvo svarbus festivalio taškas. Kaune kiekvienais metais pristatomi ryškiausi festivalio filmai, retrospektyvos ir lietuviškos premjeros. Jau tapo tradicija, kad ir Vilniuje, ir Kaune „Scanorama“ atveriama tuo pačiu filmu. Šiais metais juo tapo vieno ryškiausių šiuolaikinių vokiečių režisieriaus Christiano Petzoldo juosta „Tranzitas“.

Klaipėdos žiūrovų nuo lapkričio 16 d. taip pat laukia svarbiausi ir laukiamiausi „Scanoramos“ filmai. Klasikinio, gilaus ir netikėto kino gerbėjai galės mėgautis vengrų režisieriaus László Nemeso, 2016 m. pelniusio „Oskarą“ už geriausią filmą užsienio kalba „Sauliaus sūnus“, juosta „Saulėlydis“. Įtemptas trileris „Kaltė“ įtrauks į klaustrofobišką tikrovės ir vaizduotės pasaulį, atskleidžiantį realybės dvilypumą ir pavaldumą akimirkos galiai. Išgyventi katarsį privers įspūdingas debiutas „Akloji zona“. Linksmų ir temperamentingų filmų nišoje – „Kariaujanti moteris“ ir „Pašėlusios gastrolės“.

Filmo „Kariaujanti moteris“ anonsas:

Konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“

„Scanorama“ skelbia dešimtąją – jubiliejinę –  konkursinę programą „Naujasis Batijos kinas“, kuri šiemet pasižymi atviromis asmeninėmis režisierių patirtimis. Iš viso konkursui nominuota 11 filmų, kurie bus parodyti ir apdovanoti jau šią savaitę. Per konkurso gyvavimo metus „Scanorama“, bendradarbiaudama su Lietuvos kino centru, padėjo kūrybinės kelionės pamatus daugeliui režisierių, kurie po „Naujojo Baltijos kino“ sėkmingai tęsia savo karjerą. NBK laureatai beveik visada pretenduoja į „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus ir neretai juos pelno.

Filmo „Laivas“ anonsas: 

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 8–25 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Pagrindinėje nuotraukoje – kadras iš Thomo Stuberio filmo „Krautuvų valsas“.