Baltijos šalių kino programos Islandijoje centre – Jono Meko filmų retrospektyva


Jonas Mekas

Šiandien Islandijoje prasideda jubiliejinis 15-asis Reikjaviko tarptautinis kino festivalis, Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybių atkūrimo šimtmečio proga dalį savo programos paskyręs Baltijos šalių kinui. Su šalių nacionaliniais kino centrais sudarytoje programoje iš viso bus parodyta beveik 30 lietuvių, latvių ir estų kiną reprezentuojančių darbų.

Ryškiausias specialios programos akcentas – šių metų renginio garbės svečiu paskelbto legendinio lietuvių kino menininko Jono Meko filmų retrospektyva, neabejotinai tapsianti traukos centru festivalio žiūrovams. Lietuviškoje programos dalyje taip pat bus pristatyti jaunos kartos režisierių Rugilės Barzdžiukaitės ir Marijos Kavtaradzės debiutiniai filmai bei trumpametražių filmų seansas.

Avangardinio kino meno krikštatėviu JAV laikomo Jono Meko filmų retrospektyvą atidarys „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“. Filmas, šių metų pradžioje pristatytas prancūzų filmotekoje „La Cinémathèque Française“ vykusios didžiulės lietuvių kino retrospektyvos metu, buvo vienas populiariausių šios programos seansų, pritraukęs beveik pusę tūkstančio žiūrovų. Reikjaviko kino festivalio lankytojai taip pat turės galimybę pamatyti filmus „Lietuva ir SSRS žlugimas“, „Bemiegių naktų istorijos“, „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ bei trumpametražius avangardinio kino portretus, įamžinusius žinomus menininkus ir žmones Andį Varholą, Jurgį Mačiūną, Džoną Lenoną, Žakliną Kenedi. Dalyje seansų dalyvaus ir su žiūrovų auditorija bendraus pats režisierius. Jonas Mekas kaip festivalio garbės svečias bus pagerbtas ne tik filmų restrospektyva, bet ir išskirtine jo darbų paroda.

Kadras iš J. Meko filmo „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą

Kadras iš J. Meko filmo „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ 

Lietuviško kino programoje pasaulinio garso menininko kūrybą papildys talentingų jaunųjų kino kūrėjų filmai. Savo debiutinį dokumentinį darbą „Rūgštus miškas“, pirmą kartą parodytą ir jau įvertintą Lokarno kino festivalyje šių metų rugpjūtį, publikai pristatys Rugilė Barzdžiukaitė, o režisierė Marija Kavtaradzė supažindins islandų žiūrovus ir tarptautinę vertinimo komisiją su naujausiu vaidybiniu filmu „Išgyventi vasarą“, neseniai surengusiu premjerą Toronto kino festivalyje. Iš pažiūros sveikų jaunų žmonių, sergančių nematomomis psichikos ligomis, temą nagrinėjanti M. Kavtaradzės drama atrinkta į festivalio konkursinę programą „Naujos vizijos“, skirtą perspektyviems pirmų ir antrų filmų kūrėjams.

Kadras iš M. Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“

Kadras iš M. Kavtaradzės filmo „Išgyventi vasarą“

Festivalyje kartu su latvių ir estų kino darbais bus parodyti trys lietuvių režisierių trumpametražiai filmai: Sidabrine gerve šiais metais apdovanota Lauryno Bareišos „Pirtis“, Anastasijos Piroženko „Mimikrija ir jos sindromai“ ir Elvinos Nevardauskaitės kartu su Deividu Heinemanu kurtas „Atmink, iš molio esi“. Dar prie vieno filmo prisidėjo visų trijų Baltijos šalių kino gamintojai – festivalyje žiūrovai taip pat išvys žinomos latvių režisierės Lailos Pakalniņos dokumentinį darbą „Labas, Rasma!“.

By the Pool_2

Kadras iš L. Bareišos filmo „Pirtis“

Reikjaviko tarptautinis kino festivalis, vyksiantis rugsėjo 27 – spalio 7 dienomis, kasmet pristato įvairią vaidybinių ir dokumentinių filmų programą iš daugiau kaip 40 šalių, ypatingą reikšmę teikdamas nepriklausomam kinui ir debiutuojantiems kino talentams.

Jono Meko filmų retrospektyvos ir kitų lietuviškų filmų programos pristatymą bei kūrėjų dalyvavimą festivalyje parėmė Lietuvos kino centras.

Lietuviški filmai Baltijos šalių programoje „In Focus: Baltic Countries“
Reikjaviko tarptautiniame kino festivalyje (rugsėjo 27 – spalio 7 d.)

Skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti

  • Jono Meko filmų retrospektyva

„Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ (Reminiscences of a Journey to Lithuania, 1972)

„Lietuva ir SSRS žlugimas“ (Lithuania and the Collapse of the USSR, 2008)

„Bemiegių naktų istorijos“ (Sleepless Night Stories, 2011)

„Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ (Out-Takes From the Life of a Happy Man, 2012)

„Scenos iš Andy Warholo gyvenimo“ (Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections, 1990)

„Zefiro Torna, arba Vaizdai iš Jurgio Mačiūno gyvenimo“ (Zefiro Torna or Scenes from the Life of George Maciunas, 1992)

„Su gimtadieniu, Johnai Lennonai“ (Happy Birthday to John, 1995)

„Šita rojaus pusė“ (This Side of Paradise, 1999)

Kadras iš J. Meko filmo „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“

Kadras iš J. Meko filmo „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“

  • „Rūgštus miškas“, rež. Rugilė Barzdžiukaitė, 2018
  • „Išgyventi vasarą“, rež. Marija Kavtaradzė, 2018
    dalyvauja konkursinėje festivalio programoje „Naujos vizijos“ (angl. „New Visions“)

Kadras iš R. Barzdžiukaitės filmo „Rūgštus miškas“

Kadras iš R. Barzdžiukaitės filmo „Rūgštus miškas“

  • Trumpametražių filmų programa

    „Pirtis“, rež. Laurynas Bareiša, 2017

„Mimikrija ir jos sindromai“, rež. Anastasija Piroženko, 2017

„Atmink, iš molio esi“, rež. Elvina Nevardauskaitė, David Heinemann, 2017

Kadras iš A. Piroženko filmo „Mimikrija ir jos sindromai“

Kadras iš A. Piroženko filmo „Mimikrija ir jos sindromai“