Prancūzijos kino teatruose – Arūno Žebriūno filmas „Gražuolė“


grazuole plakatas apkirptas

Šiandien Prancūzijos kino teatruose pradedamas rodyti restauruotas režisieriaus Arūno Žebriūno filmas „Gražuolė“ (1969 m.). Tai pirmasis restauruotas lietuvių kino klasikos filmas, platinamas užsienio šalies kino teatruose.

Lietuvos kino centras pasirašė susitarimą su prancūzų kino platinimo kompanija „ED Distribution“ dėl šio kūrinio sklaidos visose prancūziškai kalbančiose teritorijose Europoje. Garsioji mergaitės istorija bus rodoma keliasdešimtyje ekranų Paryžiuje ir kituose miestuose.

Filmas suskaitmenintas ir restauruotas 2015 m. Lietuvos kino centro užsakymu bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu valstybės archyvu. Nuo pat pritaikymo moderniems ekranams jis rodomas visoje Lietuvoje. Filmą taip pat rodė kino festivaliai Lenkijoje, Izraelyje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Rusijoje, Rumunijoje, Latvijoje. Šiemet sausį „Gražuole“ publika žavėjosi retrospektyvos Paryžiaus filmotekoje metu, o prieš mėnesį filmas parodytas La Rochelle filmų festivalyje (Prancūzija).

„Filmo „Gražuolė“ pastarųjų metų istorija puikiai atskleidžia galimybes, atsiveriančias kino klasikai. Suskaitmeninti ir restauruoti filmai domina ne tik kino istorikus ar studentus. Filmai įtraukiami į įvairias kino edukacijos programas, kviečiami į festivalius, turi galimybę pasiekti daugybę žiūrovų įvairiais platinimo kanalais. Vieno ryškiausių šalies kino kūrėjų darbo pristatymas kino teatruose Prancūzijoje – svarbus mūsų kino kultūros pripažinimas“, – teigia Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.

Premjeroje Paryžiuje kino teatre „Espace Saint-Michel“ dalyvaus režisieriaus dukra dailininkė Monika Edgar, o filmą pristatys režisierė Alantė Kavaitė.

Arūno Žebriūno „Gražuolė“ užima svarbią vietą Lietuvos kino istorijoje ir yra vertinama dėl poetinės stilistikos, išskirtinio dramatizmo bei ypatingo žvilgsnio į vaikų pasaulio subtilybes jų pačių akimis. Filmas neretai lyginamas su tokia kino klasika kaip Albero Liamorisso kino šedevrai „Baltieji karčiai“ ar „Raudonas balionas“.

Šiemet Lietuvos kino centras ketina užbaigti dar 4 lietuviškų vaidybinių filmų skaitmeninimo ir restauravimo darbus.