Švytintys šešėliai: Apichatpongo Weerasethakulo videoinstaliacijų paroda ir filmų retrospektyva


Renginio maketas

Pirmosiomis vasario dienomis „Meno avilys“ ir Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) kviečia susipažinti su vienu originaliausių balsų šiuolaikinio kino ir meno pasaulyje laikomo tailandiečių kino režisieriaus ir menininko Apichatpongo Weerasethakulo kūryba. Projektas „Švytintys šešėliai“ – du mėnesius truksianti videoinstaliacijų paroda Šiuolaikinio meno centre ir filmų retrospektyva ŠMC kino salėje bei „Skalvijos“ kino centre. Šis išsamus Weerasethakulo kūrybos pristatymas yra pirmasis ne tik Lietuvoje, bet ir platesniame Rytų Europos regione.

Apichatpongas Weerasethakulas (g. 1970 m. Bankoke, Tailande) aktyviai kuria nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios. Režisieriaus filmas „Tropikų karštinė“ (Tropical Malady, 2004) pelnė Kanų kino festivalio žiuri apdovanojimą, o už filmą „Dėdė Būnmis, kuris prisimena savo praeitus gyvenimus“ (Uncle Boomnie Who Recalls His Past Lives, 2010) jis buvo apdovanotas Kanų kino festivalio „Auksinės palmės šakelės“ prizu. Weerasethakulas taip pat kuria videoinstaliacijas, performansus, fotografijas. Menininko kūryba plačiai pristatyta svarbiausiuose tarptautiniuose šiuolaikinio meno renginiuose, tarp kurių –11-oji Šardžos bienalė JAE (2013), „dOCUMENTA(13)“ (2012) paroda Kaselyje, 7-oji Stambulo bienalė (2001). Jo solo parodos surengtos tokiose meno institucijose kaip „Tate Modern“ Londone (2016) ir „The New Museum“ Niujorke (2011).

Kadras iš filmo Dėdė Būmnis, kuris prisimena savo praeitus gyvenimus2                                               Kadras iš filmo „Dėdė Būmnis, kuris prisimena savo praeitus gyvenimus“

Projekto „Švytintys šešėliai“ kino retrospektyvoje bus parodyti visi režisieriaus ilgametražiai filmai ir keturios trumpametražių filmų programos. Retrospektyvą vasario 1 d. 19 val. kino centre „Skalvija“ atidarys pirmasis režisieriaus pilnametražis filmas „Paslaptingas objektas vidurdienį“ (Mysterious Object at Noon, 2000), kurio peržiūrą lydės pokalbis su režisieriumi. Šia kelionę po Tailandą fiksuojančia juosta, kaip ir daugeliu kitų savo filmų, režisierius trina dokumentinio ir vaidybinio kino ribas.

Vasario 2 d. 18 val. Šiuolaikinio meno centre bus atidaryta menininko videoinstaliacijų paroda, sukurta specialiai ŠMC Didžiajai salei. Prieš atidarymą, nuo 15 val., ŠMC kino salėje Weerasethalas ves meistriškumo dirbtuves, kuriose pristatys savo kūrybos principus, svarbiausias temas, naudojamas technikas.

Pasak Weerasethakulo, projektas „Švytintys šešėliai“ atskleidžia skirtingus šviesos prisiminimus. Vieni darbai tyrinėja mano gimtąjį regioną Isaną šiaurės rytų Tailande. Kiti yra sapnai. Kai kurie yra tiesiog stebėjimas. Tačiau visi jie yra asmeniški.“ Kūrėjo filmai ir videoinstaliacijos susijungia į daugiasluoksnę visumą, kurioje veikėjai ir temos keliauja iš vieno kūrinio į kitą. Weerasethakulo filmų retrospektyva ir paroda Vilniuje suteikia unikalią galimybę išsamiai susipažinti su šio kino režisieriaus ir menininko kūryba ir Lietuvoje mažai pažįstama Tailando kultūra bei jos pasaulėvoka.Videoinstaliacija Fejerverkai                                                                                                                         Videoinstaliacija „Fejerverkai“

Poetiški ir paslaptingi Weerasethakulo darbai subtiliai tyrinėja istorijos, atminties, galios ir laisvės temas. Jo kūryba neatsiejama nuo Tailando istorijos ir jo politinės indoktrinacijos. Savo filmuose ir videoinstaliacijose jungdamas realybę ir fikciją, mitus ir popkultūrą, Weerasethakulas kalba apie šiuolaikinio pasaulio socialinius iššūkius ir dažnai suteikia balsą istorijos nutildytiems bei marginalizuojamiems visuomenės nariams. Savo kūriniais menininkas siekia suprasti praeities ir dabarties sąryšius, veikiančius šiandieninę Tailando kasdienybę.

Projekto organizatoriai: „Meno avilys“ ir Šiuolaikinio meno centras
Projekto partneris: „Skalvijos“ kino centras
Projekto rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba