Kino ekranuose – vaikų ir jaunuolių pasaulio labirintas


2-1

Lietuvos moksleiviai, nuo pradinukų iki abiturientų, jau dvylikti metai kaip žino, kad spalis – gero kino mėnuo. Kaip ir kiekvieną rudenį, šiemet spalio 5–27 d. Tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Varėnoje pristatys naujų, pasaulyje pripažinimo sulaukusių filmų programą augantiems ir jau užaugusiems žiūrovams.

Į šių metų festivalio konkursinę programą atrinktos kino istorijos kiekviena savaip atskleidžia jauno žmogaus pasaulį kaip painų labirintą, viliojantį į vis naujus akligatvius, nors – anot kino klasikos – „išsigelbėjimas slypi už kampo“. Neatsitiktinis ir šių metų programos pavadinimas – „Pasaulis kaip labirintas“. Atrinkti filmai kino ekrane leis tarsi iš paukščio skrydžio pamatyti tą painų jausmų, keblių situacijų ir sprendimų žemėlapį, po kurį visi klaidžiojame. Tradiciškai festivalio programa suskirstyta į tris kategorijas: nuo 7-erių, nuo 10-ties ir nuo 14 m. amžiaus.

Pirmoji kryžkelė: pasaka ar tikrovė? (Nuo 7 m.)

Jauniausiems žiūrovams lietuviškai įgarsintuose programos filmuose – aktualūs rūpesčiai: kaip įveikti baimę, kur riba tarp žaidimo ir taisyklių, tarp pasakos ir tikrovės. Švedų ir olandų kūrėjų filme „Pirmoji nakvynė“ (2016) septynerių metų mergaitė Siva pirmą kartą nakvoja pas savo naują draugę. Tai turėtų būti smagus nuotykis, tačiau nakties prietemoje svetimų namų daiktai ima keisti pavidalus ir atsiveria tikra paslapčių karalystė. Sapnišką filmo kinematografiją norisi palyginti su klasikiniu Lewiso Carrollio ir Astridos Lindgren vaizduotės pasauliu.

„Viešpaties Angelas 2“ (Čekija, 2016) – čekišku humoru trykštanti nuotaikinga pasaka ne pasaka apie angelo ir velnio nuotykius žmonių pasaulyje. Kad tai – ne iš piršto laužtos istorijos galės patvirtinti kiekvienas – ir didelis, ir mažas – žiūrovas.

Danų kūrėjų 2015 m. kino juosta „Viladsas iš Valbau“ atskleis, kaip šešiametis berniukas laviruoja savo pasaulyje tarp beribių žaidimų ir suaugusiųjų nustatytų taisyklių. Galima manyti, kad šis filmas – tai moderni legendinio Astridos Lindgren pasakojimo „Emilis iš Lionebergos“ versija. Tai – kritika tokios tikrovės, kuri verčia vaikus užaugti pernelyg anksti.

 Antroji kryžkelė: kova už būvį (Nuo 10 m.)

Festivalio programoje nuo 10 m. – lietuviškai įgarsinti filmai apie augančių vaikų augančias gyvenimo problemas, su kuriomis dorojasi patys vaikai. Indų kūrėjų juosta „Pusė bilieto“ (2016) vaizdžiai parodo tą gyvenimo pusę, kurios dažniausiai nemato patogumuose įsikūrę šiandienio pasaulio gyventojai. Kol tėtis sėdi kalėjime, du berniukai mamai išlaikyti šeimą padeda rinkdami anglį palei traukinio bėgius. Didžiausia vaikų svajonė – už savo uždirbtus pinigus paragauti… picos. Tačiau vien pinigų neužtenka. Broliai susiduria su patyčiomis, pažeminimu ir – visai netikėtai – pasauliniu pripažinimu! Tai filmas apie išskirtinę vaikystės savybę – nuostabią viltį.

PUSE BILIETO

Kadras iš filmo „Pusė bilieto“ 

Tačiau, kai tau – per 10, ir draugai reiškia daugiau nei mama, gyvenimas kartais gali atrodyti tikrai beviltiškas. Galiausiai taip atsitiko filmo „Mūsų pasaulis“ (Pietų Korėja, 2016) herojėms. Per visą vasarą stiprėjusi mergaičių draugystė, prasidėjus naujiems mokslo metams, tampa stipriu išbandymu…

musu pasaulis

Kadras iš filmo „Mūsų pasaulis“ 

Dešimtmečiai jaunuoliai – ne tik žaidžia ar tyrinėja, jie gali tapti rimtais herojais. Tokia proga pasitaiko ir išradingajam trylikamečiui Ikbalui filme „Slaptas Ikbalo receptas“ (Danija, 2015). Berniukas eksperimentuodamas sukuria sprogųjį mišinį, kurio recepto prireikia dviem sukčiams, planuojantiems pasipelnyti iš nelegalių statybų. Kad išviliotų slaptą Ikbalo receptą, sukčiai pagrobia jo broliuką. Ikbalas su draugais iš padėties sukasi geriau nei policija. Juos gelbsti vieningumas, drąsa, o ypač – laki vaizduotė.

Trečioji kryžkelė: tik draugystė ar jau meilė? (Nuo 14 m.)

Vyriausiems festivalio žiūrovams – filmai apie svarbiausius jaunuolių rūpesčius ir pasirinkimus. Filme „Kalnų stebuklas – netikėta draugystė“ (Vokietija, 2017) užsispyrusi trylikametė Amelija nusprendžia pabėgti iš kalnuose įsikūrusios ligoninės. Slapstydamasi ir mulkindama jos ieškančius suaugusiuosius, mergina susipažįsta su vietiniu jaunuoliu Bartu – ima busti pirmieji jausmai, sumišę su vaikišku aikštingumu ir žaidimais. Nuostabios kinematografijos filmas pasakoja apie Amelijos kovą, laviruojant ties vaikystės ir suaugusiųjų pasaulio riba. Tai istorija apie draugystę, vidinę stiprybę ir meilę.

Alpenbrennen

Kadras iš filmo „Kalnų stebuklas – netikėta draugystė“ 

Penkiolikmečių labirinte – dar daugiau painiavos. Austrų filme „Gražuolė“ (2015) penkiolikmetė Šarlotė bando susitaikyti su netikėtomis tėvų skyrybomis ir sudužusiu amžinos meilės vaizdiniu. Naujoje mokykloje mergina susibičiuliauja su dviem vaikinais. Visi trys – jie stipri komanda! Juos sieja pagarba, graži, įkvepianti draugystė, bet… ar čia tikrai niekuo dėta meilė?

Filme „Dvi Irenos“ (Brazilija, 2017) intravertiško būdo trylikametei Irenai gyvenimas atskleidžia savo užslėptą antrąjį dugną: tėtis turi paralelinę šeimą ir kitą dukrą – tokio paties amžiaus ir net tokiu pačiu vardu! Abu sesės slapta susidraugauja. Nuo šiol Irena, kaip ir jos tėtis, ims gyventi dvigubą gyvenimą su savais paslapčių ir melo žaidimais.

 Kvietimas tapti kino žiuri nariais

Kaip ir kasmet, festivalis kviečia moksleivius su visa klase, draugais ar po vieną dalyvauti kino  žiuri. Visame pasaulyje vykstančiuose festivaliuose vaikų ir jaunimo žiuri yra svarbus elementas. Jaunųjų kritikų komanda žiūri festivalio filmus, aptaria, diskutuoja, renka favoritus. Tapti festivalio žiuri nariu gali kiekviena (-as) 7–18 m. moksleivė (-is). Tereikia parašyti motyvacinį laišką, kodėl kiekvienas asmeniškai nori dalyvauti festivalio žiuri veikloje, ir siųsti iki rugsėjo 29 d. Būtina nurodyti savo kontaktinį telefoną ir amžių.

Kontaktas pasiteiravimui dėl mokyklinių seansų rezervacijų darbo dienomis bei paraiškos dėl dalyvavimo kino žiuri: tel. 8 605 20145; el. p. festivaliokinoziuri@gmail.com

Festivalį globoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.