Lietuviška dokumentika ir jos kūrėjai – dėmesio centre Gruzijoje


Tbilisi logo

Šiandien Gruzijos sostinėje prasideda tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „CineDOC-Tbilisi“, kuriame Lietuva pakviesta dalyvauti kaip šalis viešnia. Festivalio programoje – šeši lietuviški filmai bei susitikimai su kūrėjais ir diskusijos apie dokumentinį kiną.

Tai dar vienas šiais metais Lietuvos kino centro įgyvendinamas projektas, kai  užsienio šalių kino forumuose mūsų šaliai skiriamas ypatingas dėmesys.

Lietuviškąją festivalio programą, kurią sudaro 2012-2016 metais sukurti dokumentiniai filmai, bendradarbiaudami su LKC atrinko „CineDOC-Tbilisi“ programos sudarytojai.

Režisieriaus Audriaus Stonio „Moteris ir ledynas“ (2016 m.) bus parodytas pagrindinėje festivalio konkursinėje programoje. Trumpametražių filmų sekcijoje bus parodytas režisierių Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi kurtas filmas „Aš čia tik svečias“ (2016 m.), o į jaunimui skirtą programą yra įtraukti du režisierės Giedrės Beinoriūtės filmai – „Pokalbiai rimtomis temomis“ (2013 m.) ir „Gyveno senelis ir bobutė“ (2007 m.).

Festivalis specialiuose kino seansuose žiūrovams pasiūlys Giedrės Žickytės filmą „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ (2011 m.) ir režisieriaus Mariaus A. Markevičiaus filmą „Kita svajonių komanda“ (2012 m.).

Festivalis akcentuoja ir skatina kūrėjų bendravimą su žiūrovais, tad ir Lietuvos atstovai turės galimybę pristatyti savo filmus ir su jais susijusias patirtis. Giedrė Beinoriūtė, kuri festivalyje dalyvauja ir kaip tarptautinės konkursinės programos žiuri narė, kartu su Lietuvos Respublikos ambasadoriumi Gruzijoje Giedriumi Puodžiūnu ir jo šeima festivalio auditorijai papasakos apie Lietuvai reikšmingus istorijos momentus. Savo kūryboje naudojanti archyvinius kadrus Giedrė Žickytė dalinsis patirtimi, kaip archyvinę medžiagą įtraukti į kino kūrinį, kad ji taptų pasakojimo dalimi, o ne tiesiogine iliustracija. Kartu su žinomu Europos dokumentikos ekspertu iš Danijos Tue Steen Muller režisierius Audrius Stonys nagrinės Baltijos šalių poetinės dokumentikos stilistiką ir istorijas.

Festivalio dalyviai taip pat domisi ir įvairių šalių patirtimi finansuojant ar kitaip skatinant dokumentinio kino kūrimą. Nacionaliniame Gruzijos kino centre rengiamoje diskusijoje lietuviškas sėkmės istorijas ir valstybės suteikiamas galimybes pristatys režisierius Audrius Stonys ir LKC direktorius Rolandas Kvietkauskas.

„Džiaugiuosi, kad pastaruoju metu tokiems pristatymams pavyksta sutelkti kino kūrėjus, prodiuserius, su kuriais ne tik surandami reikiami sprendimai, kaip pristatyti filmus, bet ir patys kūrėjai skiria savo laiką susitikimams su žiūrovais, meistriškumo kursams, kad mūsų kinas būtų geriau žinomas, geriau suprantamas kitų šalių auditorijai. Smagu, kad šiame projekte turime puikius partnerius – CineDOC-Tbilisi ir Lietuvos ambasadą Gruzijoje. Ir nors mūsų kūrėjų ryškiausi darbai puikiai žinomi šioje šalyje, tikiu, kad tokios iniciatyvos gali paskatinti ir kūrybinį bendradarbiavimą“, – teigia Rolandas Kvietkauskas.

„CineDOC-Tiblisi“ yra tarptautinis dokumentinio kino festivalis Kaukazo regione, vykstantis nuo 2013 metų. Daugiau apie festivalį – www.cinedoc-tbilisi.com.

Projektą įgyvendina Lietuvos kino centras, bendradarbiaudamas su Lietuvos Respublikos ambasada Gruzijoje. Lietuvos atstovų dalyvavimą kino festivalyje iš dalies parėmė Užsienio reikalų ministerija.