Didžiausiame Irano kino festivalyje Baltijos šalių filmų programa


iranas

Šiandien Irano sostinėje Teherane prasideda tarptautinis „Fajr“ kino festivalis, kuriame specialus dėmesys rodomas Baltijos šalims. Tai pirmasis tokio masto regiono kino pasiekimų prisistatymas Artimuosiuose Rytuose.

„Fajr“ kino festivalis yra didžiausias Irano tarptautinis kino festivalis, jo metu bus parodyti 145 filmai, tarp jų – speciali Baltijos šalių kino programa, kurioje 2 filmai iš Lietuvos, 3 iš Latvijos ir 2 iš Estijos. Specialios programos lietuviškąją dalį sudaro režisieriaus Audriaus Juzėno filmas „Ekskursantė“ ir Igno Miškinio filmas „Karalių pamaina“. Pastarasis filmas taip pat dalyvauja ir festivalio konkursinėje tarpreliginio kino programoje, filmą festivalio publikai pristatys aktorius Vainius Sodeika ir prodiuserė Ieva Norvilienė. Baltijos šalių kiną pristatančioje programoje taip pat bus parodytas bendros gamybos su Lietuva latvių  režisieriaus Davis Simans filmas „Pelenų sanatorija“ bei kiti filmai: Viesturio Kairišso „Melanijos Kronikos“ (Latvija), Aidaro Graubos „Svajonių komanda 1935“ (Latvija), Hartti Heide „Vėjų kryžkelėje“ (Estija) ir Toomo Hussaro „Seklys ir poetas“ (Estija).

Baltijos šalių filmų programą parengė nacionaliniai kino centrai festivalio direktoriaus Rezos Mirkarimi kvietimu. „Dalyvaudamas Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“ buvau maloniai nustebintas Baltijos šalių kino inovatyvumu, temų aktualumu bei režisūriniais sprendimais. Džiaugiuosi, kad drauge su Lietuvos Latvijos ir Estijos kino centrais pavyko sudaryti stiprią septynių filmų retrospektyvos programą, esu įsitikinęs, kad parinkti filmai sudomins festivalio auditoriją,“ – sako festivalio direktorius Reza Mirkarimi.

Festivalio metu vyks jį lydintys renginiai, vienas iš jų – talentų stovykla, kurioje dalyvaus lietuvių režisierė ir scenaristė, filmo „Man dvim keli“ kūrėja Marija Kavtaradzė. Iš įvairių šalių atrinkti jaunieji kino kūrėjai talentų stovykloje dalyvaus meistriškumo ugdymo užsiėmimuose, tobulins profesinius įgūdžius bei užmegs vertingus kontaktus su įvairiausiais šios srities specialistais.

Siekiant sustiprinti tarpregioninius ryšius bei užmegzti glaudesnį dialogą su Artimųjų Rytų ir  Azijos kino profesionalais, į festivalį ir jo metu vykstančią kino mugę vyksta ir Lietuvos kino industrijos atstovai – platintojai, prodiuseriai ir festivalių programų sudarytojai. Anot Lietuvos kino centro sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėjos Dovilės Butnoriūtės, šis projektas – įrodymas, kad kino kalba neturi sienų. Baltijos šalių kino pristatymas viename svarbiausių ir seniausių šio regiono kino festivalių svarbus ne tik dėl istorinės reikšmės, tačiau taip pat tikimasi sustiprinti ir užmegzti svarbius ryšius bei sutvirtinti trišalę Baltijos šalių partnerystę, kuriai šiemet skiriamas ypatingas dėmesys, nes prisistatydami po viena Baltijos šalių vėliava Lietuva tampa labiau atpažįstami kino pasaulyje.

Lietuvos prisistatymą Baltijos kino programoje „Fajr“ kino festivalyje parengė Lietuvos kino centras.