Lietuvos kino centras pristato moderniems kino ekranams pritaikytą „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“


mazas2

Šiandien 18 val. kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ Lietuvos kino centras rengia viešą suskaitmeninto ir restauruoto režisieriaus Raimundo Banionio filmo „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ pristatymą. Tai jau aštuntasis Lietuvos kino centro užsakymu naujai prikeltas vaidybinis filmas iš Lietuvos kino aukso fondo.

Filmo pristatyme dalyvaus režisierius Raimundas Banionis, pagrindinis aktorius Augustas Šavelis, taip pat aktoriai Jurga Kasčiukaitė, Tauras Čižas, ir kiti. Filmo kūrybinę grupę kalbins kino kritikė Izolda Keidošiūtė.

1990 metais pastatytame filme „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ istoriniais, kultūriniais ir meniniais vaizdais iliustruojama aštuntojo dešimtmečio pradžios Lietuva, kurioje brendimo ir paaugliškos dvasios fone vystėsi kontrkultūrinis hipių judėjimas ir revoliucinės nuotaikos. Anot filmo režisieriaus Raimundo Banionio, tai yra filmas apie individualybės laisvę, apie tą tikrąją dėl kurios vykdomos revoliucijos. Apie laisvę būti savimi, kalbėti tai, ką galvoji, o galvoti tai, ką nori ir klausytis muzikos, kokios nori.

Filme vaizduojamus laikus ir politinį virsmą realiame gyvenime išgyvenusi kino kritikė Izolda Keidošiūtė teigia, jog pradėtas kurti dar nelaisvais, tačiau  jau maištingais, neramiais bei kartu ir svaiginančiai magiškais laikais šis filmas tapo pirmuoju laisvų ir naujų idėjų šaukliu. „Mane pačią jis grąžino į tuos slogios niūrios sovietinės tikrovės metus, kai  nepaisant visko mes troškome laisvės, buvome nuoširdūs ir maištaudami bandėme išsiskirti savo apranga, ilgais plaukais, aistra roko muzikai“, – sako Izolda Keidošiūtė.

Filmas buvo kuriamas neramiais laikais, kai Lietuva išgyveno ekonominę blokadą, tad filmo autoriai – režisierius Raimundas Banionis ir scenarijaus autorius Maciejus Drygas nebuvo tikri, kad filmas išvys dienos šviesą. Tačiau filmą pristačius Lietuvos publikai, juo susidomėjo ir užsienio kino festivaliai. 1991 metais filmas buvo įtrauktas į Berlyno tarptautinio kino festivalio „Panoramos“ programą, taip pat rodytas Upsalos kino festivalyje (Švedija), o visai neseniai buvo parodytas Kalifornijoje,  kino festivalyje apie hipių judėjimą.

Lietuvos kino centras siekdamas išsaugoti kino paveldą ir suteikti prieinamumą visuomenei jau yra suskaitmeninęs ir restauravęs šiuos filmus: „Jausmai“ (rež. A. Dausa ir A. Grikevičius, 1968 m.), „Sadūto tūto“ (rež. A. Grikevičius, 1974 m.), „Velnio nuotaka“ (rež. A. Žebriūnas, 1973 m.) ir „Gražuolė“ (rež. A. Žebriūnas, 1969 m.), „Herkus Mantas“ (rež. M. Giedrys, 1977 m.) ir „Niekas nenorėjo mirti“ (rež. V. Žalakevičius, 1966 m.), „Maža išpažintis“ (rež. A. Araminas, 1971 m.). Iš viso Lietuvos kino centras yra įsigijęs 37 reikšmingų Lietuvos kino istorijai vaidybinių ir dokumentinių filmų, kurie saugomi užsienio archyvuose, kopijas.

Lietuvos kino centro turimų filmų skaitmeninės kopijos viešo ir nekomercinio demonstravimo tikslais yra suteikiamos suderinus su Lietuvos kino centru.

________________________________
Nuotr. Mildos Juknevičiūtės