Leipcigo knygų mugė pakvies į kino programą „Istorijos iš Lietuvos“


17016375_10156203056989848_1684590697_o

Vakar atidarytoje Leipcigo knygų mugėje Lietuva prisistato kaip šalis viešnia. Tarp gausybės kultūrinių renginių įtraukta ir lietuviškų filmų programa pavadinimu „Istorijos iš Lietuvos“. Ją sudaro keturi skirtingų laikmečių filmai nuo nebylaus kino iki šių dienų: „Saulėtekis – istorija apie du žmones“, „Velnio nuotaka“, „Aš už tave pakalbėsiu“ ir „Amžinai kartu“.

Režisieriaus Friedrich W. Murnau filmas „Saulėtekis – istorija apie du žmones“ (1927 m.), kino istorikų nuomone, yra vienas iš dešimties gražiausių filmų pasaulinėje kino istorijoje. Pagrindas scenarijui buvo Šilutėje gimusio rašytojo Hermanno Sudermanno (1857 m. – 1928 m.) apsakymas „Kelionė į Tilžę“. Veiksmo vieta – amžių sandūros Šilutė. Filme pasakojama apie jauną ūkininką, kuris pakerėtas prašmatnios poilsiautojos iš didmiesčio žavesiui vos nesužlugdo savo gyvenimo. Jis netgi pasiryžta parduoti ūkį ir keliauti pas ją į miestą. Bet kur tada dėti žmoną? Greitai atsiranda ir planas: keliaudamas į miestą jis apvers valtį ir ją nuskandins. Tačiau paskutinę akimirką jaunas vyriškis pabūgsta nusikaltimo. Filmas buvo apdovanotas 3 „Oskarais“.

Programoje taip pat bus parodytas suskaitmenintas ir restauruotas režisieriaus Arūno Žebriūno filmas „Velnio nuotaka“ (1973 m.). Tai Kazio Borutos romano „Baltaragio malūnas“ ekranizacija perteikta miuziklo ar sąlyginės roko operos formoje. Filmas iki šių dienų yra laikomas vienu populiariausių ir savičiausių lietuvių kino darbų.

Dokumentinis režisierių Virginijos Vareikytės ir Maxì Dejoie filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ (2015 m.) programą paįvairins istorine Lietuvos patirtimi. Filme skirtingų veikėjų pasakojamos istorijos apie sovietinius nusikaltimus ir laisvės kovas.

Naujausią Lietuvos kiną pristatys režisierės Linos Lužytės filmas „Amžinai kartu“ (2016 m.). Filme pasakojama vienos šeimos istorija, kurioje moteris bet kokia kaina siekia tobulos šeimos įvaizdžio, vyras – savo darbui atsidavęs kaskadininkas, o dukra šeimyninių nesusikalbėjimų fone bando pabėgti nuo visų.

Filmų programa bus rodoma balandžio 3-6 dienomis kino teatre „Schaubuhne Lindenfels“, Leipcige. Kino programą parengė Lietuvos kino centras bendradarbiaujant su  Vilniaus Goethe’s institutu ir Lietuvos kultūros institutu.