Šį savaitgalį rež. Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi filmas „Čia aš tik svečias” pelnė du apdovanojimus


Filmo kadras

Šį savaitgalį pasibaigusiuose dviejuose tarptautiniuose festivaliuose – „Message to Man” ( Rusija) ir Budapešto tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje (Vengrija) – režisierių Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi filmas „Čia aš tik svečias” laimėjo pagrindinius prizus geriausio trumpametražio dokumeninio filmo kategorijose.

„Message to Man” yra tarptautinis dokumentikos, trumpametražių filmų bei animacijos festivalis, oficialiai pripažintas Tarptautinės Kino Prodiuserių Asociacijų Federacijos (FIAPF) ir rengiamas kasmet nuo 1989 metų. Režisierių G. Žickytės ir M. Alberdi bendras filmas „Čia aš tik svečias” buvo rodomas konkursinėje trumpametražių filmų programoje, kurioje iš viso varžėsi vienuolika filmų iš viso pasaulio.

Budapešto tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje filmas buvo rodomas konkursinėje „Let Us Be Short” programoje, kurioje lietuvių bei Čilės kūrėjų filmas laimėjo pagrindinį apdovanojimą.

Filme „Čia aš tik svečias“ pasakojama apie Josebę, kuriai kiekvieną dieną tenka iš naujo suvokti, jog ji gyvena ne Ispanijos Baskų krašte, kuriame prabėgo jos jaunystė, o senelių namuose Čilėje. Filme subtiliai paliečiamos atminties sutrikimų ir identiteto temos, atskleidžiama, kokie kertiniai gyvenimo momentai išlieka, kai nebepajėgiama prisiminti net to, kas įvyko vakar.

Filmas „Čia aš tik svečias“– bendras lietuvės Giedrės Žickytės ir Čilės režisierės Maite Alberdi kūrinys, Lietuvos kino centro ir tarptautinio Kopenhagos dokumentinių filmų festivalio programos CPH:DOX LAB“ bendradarbiavimo rezultatas. Programos metu režisierės kartu pradėjo vystyti filmo idėją, kuri transformavosi į 25 min. dokumentinį filmą „Čia aš tik svečias“.

 „Mus abi domino atminties ir, ypač, jos netekimo klausimai. Rinkdamos informaciją apie Alzheimerio sindromą sužinojome, jog pradinėje ligos stadijoje žmonės aiškiausiai prisimena ankstyvą vaikystę – dažnai atsiminimai būna tokie ryškūs, tarytum tik ką išgyventi. Svarstėme, kaip šioje situacijoje jaustųsi ligos paveiktas imigrantas, asmuo, kurio vaikystės namai radikaliai skyrėsi nuo vėlesnės gyvenamos vietos“, – filmo idėją pristatė Giedrė Žickytė.

Sėkmingai svarbiuose tarptautiniuose kino festivaliuose pasirodęs darbas jau buvo prieš tai pelnęs pagrindinius prizus „Visions du Réel” (Šveicarija), „Sheffield Doc/Fest” (Didžioji Britanija), „Prix EFA Krakow 2016“ (Lenkija) bei apdovanojimus kituose tarptautiniuose festivaliuose, pristatytas pasaulinio dienraščio „The New York Times” Op-Docs serijose, taip pat yra oficialiai nominuotas Europos kino akademijos apdovanojimuose, kurie vyks gruodžio 8 d. šių metų Europos kultūros sostinėje Vroclave (Lenkija).

Filmo pristatymą tarptautiniame festivalyje „Message to Man” Sankt Peterburge parėmė Lietuvos kino centras.

„Čia aš tik svečias“ nacionalinė premjera numatyta lapkričio mėnesį, Europos šalių kino forume „Scanorama“.