„Studio Uljana Kim“ gavo europinį finansavimą garsių Lietuvos režisierių filmams vystyti


rež. Tomas Vengris ir prod. Uljana Kim. Baltic Event (7)

Šiandien paskelbti 2016 m. ES programos „Kūrybiškos Europos“ MEDIA paprogramės schemos „Projektų rinkiniai“ rezultatai. Finansavimas skirtas 74 įmonėms, tarp kurių ir Lietuvos įmonė – VšĮ „Uljana Kim ir Ko“ studija. Bendra finansavimo suma – 12.491.675 eurų.

Pagal schemą „Projektų rinkiniai“  finansuojamos įmonės, pajėgiančios vienu metu vystyti bent tris tarptautinį platinimo potencialą turinčius audiovizualių (vaidybinius, dokumentinius, vaikų ir animacinių filmų bei TV ir interaktyvių kūrinių) projektus. Buvo pateiktos 124 paraiškos iš 21 šalies. Tinkamomis pripažintos 116 paraiškų. 

Ką tik paramą gavusiame projektų rinkinyje garsių Lietuvos režisierių nauji projektai: Kristijono Vildžiūno „Dainos lapei“, net du Audriaus Stonio dokumentiniai projektai – „Aš galiu kalbėti“ ir „Kitoje pasaulio pusėje“ bei jauno režisieriaus Tomo Vengrio filmas „Tėvynė mūsų“. Filmas „Tėvynė mūsų“ – tai pasakojimas apie smalsaus dvylikamečio sudėtingą kelią į savo nepriklausomybę. Ką reiškia užaugti? Ką reiškia būti laisvu, nepriklausomu? Vidinis noras siekti laisvės – fizinės, religinės, tautinės ar kultūrinės – yra universalus žmonijai. Visi norime būti laisvi, o ypač dvylikametis filmo herojus. Šis filmo projektas jau yra apdovanotas Talino „Baltic Event“ koprodukcijų mugėje bei Europos Tarybos fondo „Eurimages“ specialiuoju apdovanojimu „Clear Light“.

Naujas A. Stonio filmas „Aš galiu kalbėti“ pasakos apie labai kompleksišką ir atsargų procesą atgaivinti gebėjimą kalbėti tiems žmonėms, kurie jį prarado. Ir tuo pačiu gilinsis į Lietuvos atvejį, kai po tamsiausių laikų vis dar pereiname panašias ar dar sudėtingesnes ir kompleksiškas gijimo procedūras, kad galėtume pagaliau garsiai pasakyti: „Aš galiu kalbėti“. Kitas A. Stonio filmas „Kitoje pasaulio pusėje“ apie kitoje pasaulio pusėje Urugvajuje surastą keistą folklorinių šokių kolektyvą, kuris ant istorinės Montevideo Cerro kalvos desperatiškai ir užsispyrusiai bando išsaugoti ir auginti likučius lietuviško nacionalinio kultūrinio-istorinio identiteto. Kolektyvo vadovas tikras urugvajietis, daugelis „lietuvių“ šokėjų neturi nei lašo lietuviško kraujo. Jų šokami šokiai labai menkai primena autentiškus lietuviškus liaudies šokius, bet jų tikėjimas ir nenugalimas romantizmas užburiantis. Naujame K. Vildžiūno filme „Dainos lapei“ – Orfėjo ir Euridikės mito motyvais paremta istorija vystysis sapnų pasaulyje ir postsovietinio letargo apimtoje Lietuvos provincijos realybėje.

STUDIO ULJANA KIM – kino gamybos kompanija, įkurta 1997 m. Vilniuje. Ši kompanija pirmą kartą pateikė paraišką „MEDIA“ programai pilno metro filmo „Aš esi tu“ (rež. K.Vildžiūnas) vystymo paramai gauti 2002 m. ir tai buvo, apskritai, pirmoji paraiška iš Lietuvos. Pasaulinė filmo premjera įvyko 59-ajame tarptautiniame Kanų kino festivalyje, programoje „Ypatingas žvilgsnis” (pranc. Un Certain Regard) 2006 m. Tais pačiais metais (2006 m.) „Studio Uljana Kim“ gavo finansavimą projektui „Kai apkabinsiu tave“, kuris laimėjo 8 nacionalinius apdovanojimus Lietuvos kino apdovanojimuose 2011 m. Kitas kompanijos projektas „Lošėjas“ (rež. I. Jonynas) gavo MEDIA paramą 2009 m. Filmas buvo pastebėtas bei pripažintas didžiuosiuose tarptautiniuose kino festivaliuose. 2011 m. „Studio Uljana Kim” gavo MEDIA paramą iš „Projektų rinkiniai“ schemos ir tai buvo pirmasis lietuviškas projektas finansuotas iš šios schemos. Šį projektų rinkinį sudarė rudenį Lietuvos kino ekranuose pradedamas rodyti rež. K. Vildžiūno filmas „Senekos diena“, taip pat jau parodytas rež. A. Stonio „Kenotafas“ bei vis dar vystomas rež. A. Matelio filmas „Odisėja. R. ir J.“

Daugiausiai sėkmingų projektų pateikė Prancūzijos (16 finansuotų iš 25pateiktų), Didžiosios Britanijos (7 finansuoti iš 15 pateiktų), Vokietijos (8 finansuoti iš 14 pateiktų) bei Belgijos (7 finansuoti iš 10 pateiktų) įmonės. Taip pat po vieną projektų rinkinį vystys įmonės iš Austrijos, Italijos, Čekijos respublikos, Estijos, Liuksemburgo ir Graikijos. Šios schemos finansavimo sėkmės procentas – 60 %. Išsamią rezultatų statistiką rasite čia: http://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/selection-results/media-slate-funding-2016-call-eacea192015_en . Kitas paraiškų terminas šiai projektų rinkinių schemai numatomas 2017 m. vasario mėn.

„Kūrybiška Europa“ yra Europos Sąjungos programa, skirta Europos kultūrai, kinui, televizijai, muzikai, literatūrai, scenos menui, paveldui ir kitoms susijusioms sritims remti. „Kūrybiškos Europos“ biuro MEDIA skyrius, įsikūręs Lietuvos kino centre, yra atsakingas už kino ir audiovizualiniam sektoriui skirtos paprogramės „MEDIA“ viešinimą ir nemokamas konsultacijas teikiantiems paraiškas.