Lietuvių filmas vėl nominuotas Europos kino apdovanojimui


Im-not-from-here-movie-still-789x444

Režisierės Giedrės Žickytės kartu su režisiere Maite Alberdi iš Čilės sukurtas filmas „Čia aš tik svečias“ („I’m not from here“) tapo ketvirtuoju lietuvių kūrėjų darbu po 11 metų vėl patekusiu tarp „Europos Oskarais“ vadinamų  Europos kino apdovanojimų nominantų.

„Visi džiaugiamės Giedrės Žickytės pergale, kuri nutraukė tylą po to, kai režisieriaus Audriaus Stonio filmas „Neregių žemė“ 1993 m. laimėjo Europos kino akademijos apdovanojimą kaip geriausias metų dokumentinis filmas. O dabar ir vėl Europos kino apdovanojimuose nuskambės lietuviška pavardė. Mielai pristatome naujausius Giedrės Žickytės filmus „Scanoramos“ festivalyje. Nuo šiol galėsime pristatyti ją jau ir specialioje Europos kino akademijos nominantų ir laureatų programoje,“ – sako Europos kino akademijos narė ir Europos šalių kino forumo „Scanorama“ meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Per visą Europos kino akademijos apdovanojimų istoriją lietuvių filmai buvo nominuoti tris kartus: 1992 m. – Šarūno Barto „Trys dienos“, 1993 m. – Audriaus Stonio „Neregių žemė“ (pastarasis apdovanojimą ir laimėjo) ir 2005 m. –  Arūno Matelio „Prieš parskrendant į Žemę“.

Tarptautiniame Krokuvos kino festivalyje Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi filmas, pelnęs geriausio trumpametražio filmo prizą „Prix EFA Krakow 2016“, tuo pačiu laimėjo ir nominaciją 29-ųjų Europos kino apdovanojimų trumpametražių filmų kategorijoje.

Geriausio trumpametražio filmo nominacija įsteigta 1998 m. bendradarbiaujant su 15 tarptautinių kino festivalių visoje Europoje. Kiekviename festivalyje tarptautinė žiuri atrenka po vieną filmą, kuris automatiškai tampa nominantu geriausio trumpametražio filmo kategorijoje Europos kino apdovanojimuose.

„Tai didžiulė garbė ir atsakomybė būti nominuotai Europos kino akademijos apdovanojimams bei įvertinimas visai lietuviško kino industrijai. Aš labai džiaugiuosi. Taip pat esu dėkinga Lietuvos kino centrui už jų iniciatyvą prisijungti prie CPH:DOX LAB programos, kas suteikė galimybę kurti šį filmą, atsidurti Čilėje, bendradarbiauti su nuostabia kolege Maite Alberdi, o dabar dar ir gauti šią neįtikėtiną Europos kino akademijos nominaciją. Iki šiol prisimenu tą momentą, kai prieš trejus metus vėlų gegužės šeštadienio vakarą iš Kanų kino festivalio paskambino Lietuvos kino centro atstovė Liana Ruokytė-Jonsson ir pranešė: „Tave atsirinko!“. Jau tuomet džiaugiausi, kad galėsiu kurti filmą, kad tai išskirtinė proga ir turiu padaryti geriausia, ką galiu,“ – sako režisierė Giedrė Žickytė. 

Filmas „Čia aš tik svečias“ – bendras Lietuvos ir Čilės kūrėjų darbas ir pirmasis Lietuvos kino centro bendradarbiavimo su tarptautiniu Kopenhagos dokumentinių filmų festivaliu rezultatas. Šis bendradarbiavimas užsimezgė, kai tarp abiejų šalių 2012 m. pabaigoje buvo pasirašytas susitarimas dėl Lietuvos kino kūrėjų dalyvavimo bendros gamybos filmų skatinimo programoje „CPH:LAB“. Tai unikali, multikultūrinė programa, skirta Europos bei kitų žemynų režisieriams, rengiama nuo 2009 m. Programoje dalyvauja projekto organizatorių atrinktos šalys-partnerės (10 Europos šalių ir 10 ne Europos šalių), su kuriomis pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai.

2013 m. pirmąja dalyve iš Lietuvos tapo režisierė Giedrė Žickytė. Programos metu ji kartu su režisiere Maite Alberdi iš Čilės pradėjo vystyti filmo idėją, kuri transformavosi į 25 min. trukmės dokumentinį filmą „Čia aš tik svečias“.

Lietuvos, Čilės ir Danijos bendros gamybos filmas (prodiuseriai „Moonmakers“, Lietuva ir „Micromundo Produciones“, Čilė) finansuotas Kopenhagos dokumentinių filmų festivalio „CPH:LAB“ programos fondo, prie kurio prisideda programos narių nacionalinių filmų centrai.

Filmo „Čia aš tik svečias“ pasaulinė premjera įvyko festivalyje „Visions du Réel” Šveicarijoje, kur pelnė apdovanojimą už geriausią trumpametražį filmą. Vėliau filmas buvo pristatytas, tarptautiniame dokumentinių filmų „Documenta Madrid” festivalyje Ispanijoje, tarptautiniame dokumentinio kino festivalyje „Hot Docs“ Kanadoje.

Lietuvoje filmą planuojama pristatyti rudenį.