Prestižiniame dokumentinių filmų festivalyje Šveicarijoje – ypatingas dėmesys Lietuvai


Avinėlio vartai_2

Balandžio 15-23 dienomis vykstančiame prestižiniame dokumentinių filmų festivalyje „Visions du reel“ – ypatingas dėmesys Lietuvai. Festivalio metu bus pristatyta režisieriaus Audriaus Stonio filmų retrospektyva, įvyks pasaulinė režisierių Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi filmo „Čia aš tik svečias“ premjera bei bus parodytas režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis“.

Režisieriaus Audriaus Stonio retrospektyvoje bus parodyta 18 dokumentinių filmų. Nuo pirmojo „Atverti duris ateinančiam“, sukurto 1989 metais iki 2014 metais pasirodžiusio „Avinėlio vartai“. Tai pirmoji tokia gausi režisieriaus filmų retrospektyva, kurioje pirmąkart bus parodyti ir penki suskaitmeninti ir restauruoti filmai. Filmų „Atverti duris ateinančiam“ (1989), „Baltijos kelias“ (1990) ir „Uostas“ (1998) skaitmeninimo ir restauravimo darbus užsakė Lietuvos kino centras. Retrospektyvos pristatyme dalyvaus Audrius Stonys bei kelių filmų bendraautorius ir prodiuseris Arūnas Matelis.

Audrius Stonys laikomas vienu kūrybingiausių, meistriškiausių ir produktyviausių Lietuvos režisierių, kurio kinas priskiriamas poetinės dokumentikos žanrui.  Kaip teigia pats režisierius, jis savo filmais tarsi siekia išsaugoti blėstančius sapnus: „Kai buvau mažas labai nemėgdavau prabudimo akimirkos. Aš karštligiškai stengdavausi sulaikyti bundant išnykstančius sapnus. Žinojau, kad vėliau papasakotas ar užrašytas sapnas bus lyg blankus tikro sapno šešėlis. Kai mano mokytojas kino režisierius Henrikas Šablevičius parodė kaip galima atkurti ir išsaugoti sapnus, nuo to laiko tik tai ir darau.“

 „Žaviuosi Audriaus Stonio filmais. Anksčiau festivalyje jau esame rodę kelis jo filmus, taigi pamaniau, kad dabar būtų metas parodyti ir pilną retrospektyvą. Savo filmais jis atskleidžia nematomas materialaus pasaulio puses, atveria kitą kinematografinį suvokimą, kuriame ne žodžiai yra pagrindinė priemonė, o vaizdai ir tyla. Man jo požiūris yra artimas. Manau, kad festivalio publika liks sužavėta  režisieriumi ir jo filmais,“ – teigia festivalio direktorius, Luciano Barisone.

Audriaus Stonio kūryba festivalio repertuare nėra naujiena, ankstesniais metais čia buvo parodyti filmai „Fedia. Trys minutės po Didžiojo sprogimo“, „Raminas“, „Viena“ už kurį režisierius yra pelnęs simpatijų prizą, bei „Kenotafas“.

Festivalio metu taip pat įvyks Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi trumpametražio filmo „Čia aš tik svečias“ pasaulinė premjera. Lietuvos-Čilės bendros gamybos filmas buvo pradėtas vystyti 2013 metais Kopenhagos dokumentinių filmų festivalio kūrybinėse dirbtuvėse CPH:LAB ir tai yra pirmasis Lietuvos kino centro bendradarbiavimo su šiuo festivaliu rezultatas.

„Čia aš tik svečias“ pasakoja apie garbaus amžiaus iš San Sebastiano atvykusią baskę Josebę, kuri gyvena Santjago Čilės senelių namuose. Kiekvieną dieną ji galvoja, kad tai yra jos pirmoji apsilankymo čia diena ir kiekvieną dieną ji turi suprasti, kad ne. Kaip ir tai, jog ji daugiau nebegyvena gimtojoje šalyje su savo šeima.

Į festivalio programą „Naujas požiūris“ įtrauktas rež. Manto Kvedaravičiaus naujausias filmas „Mariupolis“. Filmo pasaulinė premjera įvyko Berlinalės festivalio oficialioje programoje „Panorama“.

„Mariupolis” – tai filmas-esė apie industrinį uostamiestį Ukrainoje, Donecko srityje. Filme vaizduojamą kasdienybę įrėmina nuolatinis karo laukimas, jo buvimas šalia. Šiuo filmu M. Kvedaravičius pratęsia realybės tyrinėjimus, siekia perteikti kasdienybės detales, jose slypinčios būties mitologijos ir politinės žinios dermę.

Dokumentinių filmų festivalis „Visions Du Reel“ vyksta nuo 1969 metų Šveicarijoje, Niono mieste. Tai yra ne tik didžiausias dokumentinių filmų festivalis Šveicarijoje, tačiau ir vienas garbingiausių dokumentinio kino renginių pasaulyje. Festivalio programoje buvo anksčiau pristatyti ir kitų lietuvių kūrėjų darbai – 2011 m. Manto Kvedaravičiaus filmas „Barzakh“ bei 2013 m. Marato Sargsyano filmas „Tėvas“.

Režisieriaus Audriaus Stonio retrospektyvos bei filmų „Čia aš tik svečias“ ir „Mariupolis“ pristatymą festivalyje parėmė Lietuvos kino centras.