Lietuvos kino centro bendradarbiavimo su tarptautine programa rezultatas – premjera prestižiniame kino festivalyje


CPH-DOX

Kopenhagos dokumentinių filmų festivalio kūrybinių dirbtuvių DOX:LAB, kurios partneris yra Lietuvos kino centras, metu pradėtas vystyti Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi bendras kino projektas yra pakviestas pasaulinei premjerai į tarptautinį dokumentinių filmų festivalį „Visions du Réel“ (Šveicarija).

Nuo 2012 metų Lietuvos kino centras kasmet jaunuosius režisierius kviečia dalyvauti jaunųjų kūrėjų iš viso pasaulio bendros gamybos filmų skatinimo programos „DOX:LAB“ atrankoje. 2013 metais pirmąja dalyve iš Lietuvos tapo Giedrė Žickytė. Mokymų programos metu kartu su kūrėja iš Čilės Maite Alberdi pradėjo vystyti filmo idėją, kuri transformavosi į 25 min. trukmės dokumentinį filmą „Čia aš tik svečias“. Šio filmo premjera įvyks balandžio 15 dieną dokumentinių filmų festivalyje „Visions du Réel“ (Šveicarija). Filmo gamyba buvo finansuojama iš Kopenhagos dokumentinių filmų festivalio ir programoje „DOX:LAB“ dalyvaujančių šalių nacionalinių kino institutų ir centrų lėšų.

Filmas „Čia aš tik svečias“ pasakoja apie garbaus amžiaus iš San Sebastiano atvykusią baskę Josebę, kuri gyvena Santjago Čilės senelių namuose. Kiekvieną dieną ji galvoja, kad tai yra jos pirmoji apsilankymo čia diena ir kiekvieną dieną ji turi suprasti, kad ne. Kaip ir tai, jog ji daugiau nebegyvena gimtojoje šalyje su savo šeima.

Dokumentinių filmų festivalis „Visions Du Reel“ vyksta nuo 1969 metų Šveicarijoje, Niono mieste ir yra didžiausias dokumentinių filmų festivalis Šveicarijoje, kurio programoje – naujausi dokumentiniai filmai iš viso pasaulio. 2013 metais šio festivalio metu įvyko Marato Sargsyano filmo „Tėvas“ premjera, taip pat  festivalio auditorija turėjo galimybę susipažinti su kitais dviem lietuvių autoriais – Audriumi Stoniu bei jo filmais „Fedia. Trys minutės po Didžiojo sprogimo“, „Viena“ ir „Raminas“ bei Mantu Kvedaravičiumi ir jo filmu „Barzakh“.

Lietuvos kino centras su tarptautiniu Kopenhagos dokumentinių filmų festivaliu bendradarbiavimą užmezgė 2012 metų pabaigoje nuo tada į CPH:DOX LAB programą varžantis su kūrėjais iš kitų pasaulio šalių yra kasmet atrenkami jaunieji lietuvių kūrėjai. 2013 metais programoje dalyvavo Giedrė Žickytė, 2014 metais Lina Lužytė, 2015 metais Tomas Smulkis.

 „DOX:LAB“ yra unikali, multikultūrinė  programa, skirta  Europos bei kitų žemynų režisieriams. Nuo 2009-ųjų programą kasmet organizuoja Kopenhagos tarptautinis dokumentinių filmų festivalis. „DOX:LAB“ dalyvauja projekto organizatorių atrinktos šalys-partnerės (10 Europos šalių ir 10 ne Europos šalių), su kuriomis pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai.

Programą sudaro dvi dalys. Pirmoji – 10 dienų kūrybinės dirbtuvės, vykstančios  Kopenhagos dokumentinių filmų festivalio metu, kai dalyviai susitinka pirmą kartą, kuriamos ir vystomos filmų idėjos, vyksta konsultacijos su profesionalais. Antroji dalis, kuri prasideda iškart po festivalio ir trunka visus metus, skirta filmų gamybai. Projekto metu dalyviai taip pat dalyvauja programos partnerių-festivalių bendros gamybos filmų mugėse, kuriose turi galimybę surasti partnerius bendrai filmų gamybai ir gauti papildomą finansavimą.