Daugiašalis bendradarbiavimas Lietuvos audiovizualiniame sektoriuje tampa vis aktyvesnis


media-logo-small

Prestižinio tarptautinio Berlyno kino festivalio metu įvyko ne tik svarbios kino premjeros, bet ir industrijai skirti renginiai. Vienas iš jų – Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA paprogramės informacinė diena, kurioje buvo apžvelgiami praėjusių metų programos rezultatai. Lietuvoje šios paprogramės pagalba 2015 metais buvo finansuota daugiau nei 10 audiovizualinių projektų, skirta daugiau nei 400 tūkst. eurų.

Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA paprogramė yra viena pagrindinių finansavimo priemonių, skirtų remti Europos audiovizualinius projektus. Iš viso paprogramė apima net 14 skirtingų finansavimo schemų, kurių pagalba iš dalies finansuojami europinių filmų, televizijos ir video žaidimų parengiamųjų darbų projektai, filmų platinimas, auditorijos plėtros, patekimo į rinką, kino festivalių ir mokymų iniciatyvos.

2015 m. didelį MEDIA paprogramės įnašą pavyko užsitikrinti penkioms Lietuvoje veikiančioms filmų platinimo kompanijoms – UAB „Prioro pramogos“,VšĮ „A One Films Baltic“,VšĮ „Kino Aljansas“, Kauno kino centrui „Romuva“ bei VŠĮ „Kino Pavasaris“. Šių įmonių filmų platinimo projektams, kuriais siekiama skatinti tarpvalstybinę Europos šalių filmų sklaidą, iš viso buvo skirta 33 900 eurų. Būtent europinių filmų platinimo schemos pagalba Lietuvos kino teatruose ir festivalių programose buvo pristatyti šie filmai: Kanų kino festivalyje dėmesio sulaukęs filmas „Mano karalius“ (UAB „Prioro pramogos“), Europos kino apdovanojimams pristatytas filmas „Mano mama“ bei 2015 m. tarptautinio Berlyno kino festivalio publikos simpatijų prizu apdovanotas filmas „Mano vardas Viktorija“ (VšĮ „A One Films Baltic“). Taip pat su šia finansine pagalba Lietuvoje jau parodyti garsūs filmai „Mari istorija“ (Kauno kino centras „Romuva“), „Fusis“, „Dypanas“, „Garsiau už bombas“ bei prieš dvi dienas „Oskaro” apdavonojimą užsienio šalies filmo kategorijoje laimėjęs filmas „Sauliaus sūnus“ (VšĮ „Kino Aljansas“). O jau šio mėnesio pabaigoje Vilniaus kino festivalio „Kino Pavasaris“ programoje bus galima pamatyti ir filmą „Avinai“ (VŠĮ „Kino Pavasaris“), kuris buvo pasiūlytas Islandijos kandidatu „Oskaro“ nominacijai už geriausią užsienio šalies filmą. Pasak MEDIA paprogramės biuro Lietuvoje vadovės Evos Brazdžionytės, šios schemos rezultatai itin džiuginantys ir tik įrodo, kad daugiašalis bendradarbiavimas tampa vis aktyvesnis, taip pat didėja auditorijos susidomėjimas Europos šalių filmais.

Kasmet ES programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA paprogramė finansuoja ne vieną lietuviško pilnametražio filmo projekto vystymą. Praėjusieji metai buvo ne išimtis – paramą gavo net 4 lietuviškų filmų parengiamųjų darbų projektai: 25 000 eurų finansinė parama skirta režisieriaus Audriaus Mickevičiaus dokumentiniam filmui „Pavyzdingas elgesys“ (UAB „Era Film“), 25 000 eurų skirta dokumentinių filmų kūrėjos Giedrės Žickytės darbui „Padėkos diena“ (VšĮ „Moonmakers”), taip pat 60 000 eurų suma atiteko animaciniam serialui „Linksmasis arkliukas“ (VšĮ „Ketvirta versija“) bei 50 000 eurų – naujam Kristinos Buožytės vaidybinio pilnametražio filmo projektui „Emergence“ (UAB „Tremora“).
Nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“ antrus metus iš eilės džiaugiasi MEDIA paprogramės skirtu finansavimu auditorijos plėtros projektui „Moving Cinema“. Tai kino edukacijos iniciatyva, kurią „Meno avilys“ projekto partnerio teisėmis vykdo kartu su kolegomis iš kino organizacijų „A Bao A Qu“ (Ispanija), „Os Filhos de Lumière“ (Portugalija), Paryžiuje įsikūrusios Prancūzų sinematekos bei Tarptautinio Edinburgo filmų festivalio (Jungtinė Karalystė). Kaip teigia „Moving cinema“ projekto vadovė Gintė Žulytė, šia auditorijos plėtros iniciatyva tikimasi praturtinti Lietuvos kino edukacijos lauką naujomis metodikomis, veiklomis, tarptautiniais mainais. Pavyzdžiui, praėjusiais metais „Meno avilio“ sukurta metodika šiemet bus įgyvendinta Portugalijoje, o jau šį pavasarį kino edukacijos ekspertė Nuria Aidelman („A Bao A Qu“) dalinsis savo žiniomis su Lietuvos mokytojais ir kino kūrėjais.

Kaip ir ankstesniais metais, 2015 m. finansinė paprogramės parama skirta ir Lietuvoje gerai žinomiems kino festivaliams: Europos šalių kino forumui „Scanorama“ skirtas 44 000 eurų finansavimas ir netrukus prasidėsiančiam tarptautiniam Vilniaus kino festivaliui „Kino pavasaris“ – 63 000 eurų finansavimas.

Finansuotų projektų sąrašą išsamiau galite peržiūrėti čia.