Lietuvos vardas vėl skambės Berlyno kino festivalyje


EFM2016_3

Šiandien prasidėjusiame tarptautiniame Berlyno kino festivalyje ir vykstančioje „Europos filmų mugėje“ (European Film Market), šeštus metus iš eilės kino pasiekimus ir planus pristato Lietuva. Per devynias dienas renginyje pusšimtis mūsų šalies industrijos profesionalų lietuviškų filmų stende dalinsis kino naujienomis, pristatys festivalius, rinkos privalumus, projektus, dalysis patirtimi, tirs bendradarbiavimo galimybes ir dalyvaus lydinčiuose renginiuose.

Pagrindiniai Lietuvos prisistatymo akcentai šiemet – lietuviški filmai oficialioje „Berlynalės“ programoje, kvietimas naudotis mokestine lengvata kinui ir filmuoti užsienio kino produkciją Lietuvoje. Svarbia ašimi taps ir jau įvykusių tarptautinių projektų rezultatų viešinimas – prieš dvejus metus pradėjusi veikti schema sudarė sąlygas konkuruoti tarptautinėje rinkoje ir ėmė nešti naudą. 2015-ieji Lietuvos kino industrijai buvo pakilimo metai: šalyje buvo filmuojami septyni užsienio kino kompanijų filmai ir tai yra didžiausias tokių projektų skaičius Lietuvos istorijoje. Garsiausias iš įvykdytų projektų – Vilniuje filmuota šešių dalių drama pagal Levo Tolstojaus romaną „Karas ir taika“, kurios vien pirmoji dramos dalis buvo peržiūrėta daugiau nei 6 milijonų žiūrovų. Projektas sulaukė susidomėjimo visame pasaulyje ir atkreipė papildomą pasaulinės kino industrijos dėmesį į Lietuvą.

EFM2016_1

Vasario 15 dieną Europos filmų mugės metu vykstančiame bendros kino gamybos renginyje viena iš 10-ies prisistatančių šalių bus Lietuva. Atstovai dalinsis gerąja bendradarbiavimo patirtimi, pristatys patrauklias filmavimo sąlygas bei pelno mokesčio lengvatą. Renginyje lankysis ir Lietuvos Kultūros viceministras Arnas Neverauskas.

EFM2016_4

66-ojo tarptautinio Berlyno kino festivalio žiūrovų neaplenks lietuviški akcentai ir debiutai. Vasario 14 dieną dokumentinių filmų kategorijoje „Panorama Dokumente” įvyks lietuvių režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis” pasaulinė premjera. Filmas-esė pasakoja apie industrinį uostamiestį Ukrainoje, Donecko srityje. Kasdienybę Mariupolyje  persmelkia nuolatinis karo laukimas, jo buvimas šalia. Filmą „Berlynalės” rengėjai vadina vizualiai išraiškinga pagarbos duokle į krizę panirusiam miestui. Tai antroji režisieriaus ir kultūros antropologo Manto Kvedaravičiaus premjera prestižiniame „Berlinalės” kino festivalyje. Juosta sukurta bendradarbiaujant kino kompanijoms „Uljanos Kim studija“ ir „Extimacy Films” (Lietuva), „Twenty Twenty Vision Filmproduktion” (Vokietija), „Rouge International” (Prancūzija), „435 Films” (Ukraina).

EFM2016_2

Vienas perspektyviausių jaunosios kartos kino režisierių Tomas Vengris festivalyje atstovaus pirmajam Ganos filmui „Nakom“. Tai bendras JAV ir Ganos gamybos projektas, kuris startavęs kickstarter.com platformoje 2014 pavasarį surinko daugiau nei 32 tūkst. JAV dolerių. Lietuviškų šaknų turintis ir Amerikoje gyvenantis Tomas Vengris filme debiutuos kaip montažo režisierius.

Specialiuose kino industrijos profesionalams skirtuose seansuose bus parodytas lietuvių-suomių bendros gamybos filmas „Dvi naktys iki ryto“ (rež. Miko Kuparinenas (Mikko Kuparinen). Ši juosta buvo nufilmuota Vilniuje, bendradarbiaujant su lietuvių kūrybine grupe ir filme epizodinius vaidmenis sukūrusiais lietuvių aktoriais. Kūrėjai tikisi, kad po seansų, į kuriuos kviečiami tarptautiniai kino platintojai, pardavimo agentai, festivalių programų sudarytojai ir kiti kino profesionalai, bus užmegztas dialogas su potencialiais filmų pirkėjais ir festivalių rengėjais.

Vasario 11-21 dienomis Vokietijos sostinėje vykstantis kino festivalis „Berlynalė“ yra vienas seniausių ir reikšmingiausių kino renginių Europoje ir pasaulyje, kasmet pritraukiantis tūkstančius žiūrovų ir kino industrijos atstovų. Šiame festivalyje įteikiami Auksinio lokio ir Sidabrinio lokio apdovanojimai.

Berlyno kino festivalio metu kasmet vykstanti Europos filmų mugė yra vienas svarbiausių ir didžiausių šio pobūdžio renginių pasaulyje. Renginio metu šalys ir kino kompanijos pristato savo produkciją ir paslaugas mugėje bei specialiose filmų peržiūrose, rengia neformalaus pobūdžio susitikimus, priėmimus.