Triesto tarptautiniame kino festivalyje lietuviai pristato naujausius filmus ir vystomus kino projektus 


WEMW_logo

Bendros gamybos kino forume „When East meet West“, vykstančiame Triesto tarptautinio kino festivalio metu, lietuviškas kino projektas varžosi dėl geriausio vystymo kino projekto apdovanojimo. Tai dokumentinio filmo „Pavyzdingas elgesys“ projektas, kurio režisierius Audrius Mickevičius, prodiuserė  Rasa Miškinytė (kompanija „ERA FILM“).

Filmo „Pavyzdingas elgesys“ – žmogus ribinėje situacijoje. Akistata su mirtimi, įkalinimas iki gyvos galvos, savęs išsižadėjimas, gyvenimo įpročių ir būdo pakeitimas, vertybių ir įsitikinimų perversmas, sąmoningumas ir altruizmas priešiškoje aplinkoje – tai įtemptos ribinės situacijos, kuriose žmogui reikalinga išeitis ir sprendimas. Filmas tyrinėja paradoksalų reiškinį – žmogžudžių pavyzdingą elgesį ir šiuolaikinio žmogaus įsikalinimą medijose. Šių dviejų įkalinimo formų (fizinės – pastate ir virtualios – medijose) paralelė leis pamatyti konkretaus kalinio nusikaltimą ir bausmę globalių nusikaltimų ir sąlyginės šiuolaikinio žmogaus laisvės kontekste. Pagrindiniai filmo herojai – nuteistieji iki gyvos galvos, turintys viltį grįžti į visuomenę, kalėjimo darbuotojai ir prancūzų filofofas Bernard’as Stiegler’is.

Tarp besivaržančių projektų yra ir Latvijos, Lenkijos bei Lietuvos bendros gamybos vaidybinio filmo projektas „Putos iš burnos“ (rež. Janis Nords, kompanija „Tasse Film“ (Latvija)).

Iš viso forume varžosi 22 vystomi filmų projektai iš 19 Europos ir Lotynų Amerikos šalių. 10 dokumentinių ir 12 vaidybinių kino projektų buvo atrinkti iš rekordinio – 300 – pateiktų projektų skaičiaus.

Bendros gamybos kino forumas „When East meet West“ – tai platforma, kurioje kino profesionalai (festivalių ir fondai atstovai, pardavimo agentai, filmų gamintojai ir platintojai) iš Rytų ir Vakarų turi galimybę užmegzti ryšius su potencialiais partneriais. Per pastaruosius penkerius metus šis forumas tapo vienu pirmaujančių Europos bendros gamybos kino mugių, skatinančių Rytų Europos ir Vakarų Europos ilgalaikį bendradarbiavimą.

Triesto tarptautinio kino festivalio Dokumentinių filmų konkursinėje programoje dalyvauja lietuviškas dokumentinis filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ (rež. Maxì Dejoie, Virginija Vareikytė; prod. Dagnė Vildžiūnaitė, Claudio Bronzo, Lorenzo Lotti). Filmas sukurtas bendradarbiaujant su partneriais iš Italijos, todėl filmo kūrėjai džiaugiasi galėdami surengti šio filmo itališką premjerą viename reikšmingiausių Italijos kino festivalių.

Filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ pasakoja jautrias ir asmeniškas nuo KGB nukentėjusių ir šioje struktūroje dirbusių žmonių istorijas. Kunigas Julius Sasnauskas, garsūs rezistentai Algirdas Statkevičius ir Vytautas Skuodis, žymus Lietuvos kolekcininkas Zigfridas Jankauskas, buvęs operatyvinis KGB darbuotojas Danas Arlauskas, buvęs KGB tardytojas Vytautas Urbonas dalinasi iki šiol nežinomomis gyvenimo detalėmis ir dar kartą prisiminti paskutinį sovietų okupacijos dešimtmetį Lietuvoje.

Nekonkursinėje festivalio programoje parodytas dokumentinis filmas „Meistras ir Tatjana“ (rež. Giedrė Žickytė) jau apdovanotas specialiu „Sky Arte“ prizu.

Festivalio metu vyksta ir susitikimai su filmų kūrėjais, tarp jų ir Lietuvos atstovai – režisierės Giedrė Žickytė bei Virginija Vareikytė, aktorė Aistė Diržiūtė (filmas „Sangailės vasara“).

Filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ ir projekto „Pavyzdingas elgesys“ dalyvavimą parėmė Lietuvos kino centras.