Siekiama spartinti kino edukacijos veiklas Europoje


Prancūzijos nacionalinio kino centro (CNC) iniciatyva buvo sukurta speciali komisija, kurios darbo tikslas – išanalizuoti ir pasiūlyti būdus, kaip paspartinti kino edukacijos veiklas Europoje. Baigusi darbą komisija pateikė savo ataskaitą, su kuria kviečiame susipažinti. Ataskaitoje ypač pabrėžiama politinė ir ekonominė Europos kino edukacijos politikos būtinybė. Ją įgyvendinus, būtų pasirūpinta būsima kino auditorija, stiprinama Europos kino pramonė, išsaugoma ir plečiama Europos kultūros įvairovė.

Mobilieji telefonai, kompiuteriai, televizoriai, planšetės, kino teatrai: viešosiose ir privačiose erdvėse esantys ekranai traukia ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų dėmesį. Prancūzų duomenimis, vidutiniškai kasdien vaikas praleidžia apie tris su puse valandos priešais ekraną. Tyrimai rodo, kad vaikai ir jaunimas yra pagrindiniai audiovizualinio turinio vartotojai, todėl svarbu, kad jie tinkamai suvoktų  audiovizualinį turinį, kuris juos pasiekia per ekraną. Taigi vizualinio raštingumo ir kino edukacijos kaip asmeninio santykio su judančiais vaizdais suvokimo pateikimas yra ypač svarbus šiandienos meno ir kultūros švietimo sistemoje.

Komisijos ataskaitoje aptariamos pagrindinės kliūtys, su kuriomis susiduria kino edukacija Europoje šiandien: kino edukacijos svarbos suvokimo trūkumas, dėmesio stoka kino edukacijos politikai bei nepakankamas finansavimas Europos ir nacionaliniais lygiais, mokytojų parengimo ir pedagoginių priemonių trūkumo problemos.

Ataskaitoje taip pat apibendrintos Europoje vykdomos kino edukacijos veiklos. Išskirtos šešių tipų veiklos. Sėkmingiausios iniciatyvos yra tos, kuriose sugebėta sujungti kelis šių aspektų: filmų peržiūras, kino dirbtuves, kino renginius (pvz.: festivaliai), kursus mokytojams, kino edukacijos kanalus (pvz.: interneto svetainės, blogai, video platformos), organizacijų, šalių bendradarbiavimą.

Tarp ataskaitoje pateiktų rekomendacijų – siūlymai sukurti Europos kino edukacijos fondą, sukurti Europos filmų video platformą, prieinamą vaikams ir jaunimui, sudaryti rinkinį iš 20 senų ir naujų Europos filmų bei platinti jį visose Europos mokyklose, Europos finansavimą, skirtą platinimui ir rodymui, susieti su kino edukacijos veiklomis, įkurti interneto festivalį „Europos kinas vaikams“, skatinti pedagogų rengimo programas kino edukacijos srityje Europos ir nacionaliniais lygiais.

Ataskaitą anglų kalba rasite čia.