KULTŪROS MINISTRAS ŠARŪNAS BIRUTIS KANŲ KINO FESTIVALYJE TARIASI DĖL GERESNIŲ SĄLYGŲ LIETUVOS KINUI


Iš dešinės: LKC atstovė Liana Ruokytė Jonnson, LKC direktorius Rolandas Kvietkauskas, LR kultūros ministras Šarūnas Birutis

Gegužės 18-19 d. LR kultūros ministras Šarūnas Birutis vieši 67-ajame Tarptautiniame Kanų kino festivalyje, kur šiemet dalyvauja daugiau nei 30 Lietuvos kino prodiuserių, kino gamybos bendrovių atstovų, festivalių organizatorių ir kino platintojų. 

Gegužės 18 d. ministras susitiko su Kanuose viešinčia Prancūzijos kultūros ministre Aurélie Filippetti, dar šiemet yra planuojama pasirašyti tarpvyriausybinį susitarimą dėl kino koprodukcijų tarp Prancūzijos ir Lietuvos, kuris sukurtų palankesnes sąlygas Lietuvos ir Prancūzijos kino kūrėjų bendradarbiavimui.

im82rb4286

LR kultūros ministras Šarūnas Birutis ir Prancūzijos kultūros ministrė Aurélie Filippetti

Kultūros ministras taip pat susitiko su kitais svarbiais tarptautiniais Lietuvos kino kūrėjų partneriais – „Eurimages“ prezidentu Jobstu Plogu, „Kūrybiškos Europos“ MEDIA paprogramės vadovu Xavieru Trussardu, ,,European Film Promotion“ prezidente Renate Rose.

Europos Tarybos „Eurimages“ fondas yra iki šiol finansavęs 7 bendros gamybos filmus su Lietuva, vienas pirmųjų paramą gavusių filmų 2008 m. buvo Igno Miškinio „Artimos šviesos“ (Lietuva-Vokietija), 2009 m. – Kristijono Vildžiūno „Kai apkabinsiu tave“ (Lietuva-Vokietija-Lenkija), 2010 m. – Gerardo Herrero „Tyla sniege“ (Ispanija-Lietuva), Kristinos Buožytės „Aurora“ (Lietuva-Prancūzija-Belgija), 2012 m. – Igno Jonyno „Lošėjas“ (Lietuva-Latvija ), 2013 m. – Alantės Kavaitės „Sangailė“ (Lietuva-Prancūzija). Ministras susitikime su Jobstu Plogu pabrėžė, kad bendros gamybos filmai yra vienas kino rėmimo prioritetų Lietuvoje, o „Eurimages“ parama tokiems filmams užtikrina didesnį tarptautinį dėmesį ir geresnes platinimo galimybes.

Susitikimas3

Iš kairės: LKC atstovė Liana Ruokytė, „Eurimages“ prezidentas Jobst Plog, LR kultūros ministras Šarūnas Birutis, LR kultūros ministro patarėja Erika Furman

Susitikime su MEDIA programos ,,Creative Europe” direktoriumi Xavieru Troussardu buvo atkreiptas dėmesys į mažų šalių kino finansavimo problemas bei sunkumus konkuruojant dėl MEDIA paramos. Taip pat buvo pažymėta, kad svarbu užtikrinti, kad naujosiomis finansinių garantijų paslaugomis, planuojamomis „Kūrybiškos Europos“ programoje nuo 2016 m., galėtų pasinaudoti ne tik didžiosios, bet ir mažosios Europos valstybės.

Sustikime su ,,European Film Promotion“ prezidente Renate Rose ministras pasidžiaugė besiplečiančiomis Lietuvos kino rinkodaros ir platinimo galimybėmis, taip pat suteikiant Lietuvos kino prodiuseriams galimybę vystyti savo filmų projektus svarbiausiose pasaulio filmų mugėse. Lietuva šiais metais jau spėjo pasinaudoti paramos programa „Film Sales Support” , kuri parėmė filmo “Lošėjas” pristatymą Honkongo pasaulinėje kino mugėje.

Susitikimas4

Iš kairės: LR kultūros ministars Šarūnas Birutis, ,,European Film Promotion“ prezidentė Renate Rose

Ministras apsilankė Izraelio filmų fondo organizuotame stende, kur susitiko su Izraelio filmų fondo direktoriumi Katrieliu Schory ir Tel Avivo filmotekos direktoriumi Alonu Garbuzu.

„Izraelio vykdomos kino edukacijos programos palieka didelį įspūdį. Kino komunikacija ir kino istorija čia dėstoma mokyklose, vykdomos programos lemia kino plėtrą šalyje, kurioje per metus yra sukuriama apie 70 Izraelio ir bendros gamybos filmų su kitomis šalimis. Šias kino edukacijos patirtis mums būtina perimti integruojant kiną į mokyklų programas,“ – sako kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Susitikimo metu buvo aptarta galimybė 2014-2015 m. pasirašyti tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendros gamybos filmų, susitikimo metu taip pat buvo pristatyta šių metų rugsėjį planuojama lietuviškų filmų programa Tel Avive, Jeruzalėje ir Haifoje.

Kultūros ministras vizito metu taip pat turėjo progos susipažinti su Lietuvos kino centro veikla, lankėsi kaimyninių šalių Latvijos ir Estijos stenduose, su šiomis šalimis Lietuvą sieja vis daugiau bendros gamybos filmų (vienas jų – pirmoji vaidybinio filmo koprodukcija su Latvija Igno Jonyno „Lošėjas“ pelnė ne tik tarptautinį pripažinimą, bet ir pripažinta geriausiu praėjusio sezono Lietuvos filmu), trys Baltijos šalių kino kūrėjai nuolat keičiasi informacija bei aktyviai dalyvauja vieni kitų renginiuose.

Šiandien kultūros ministras susitinka su Kanų filmų mugės direktoriumi Jerome‘u Paillardu. Lietuva Kanuose dalyvauja jau 15 metų, per šį laikotarpį Kanų kino festivalio programose buvo pristatyti 5 Lietuvos kūrėjų filmai: „Kiemas“ (Valdas Navasaitis, 1999 m.), „Sekmadienis. Evangelija pagal liftininką Albertą“ (Arūnas Matelis, 2003 m.), „Septyni nematomi žmonės“ (Šarūnas Bartas, 2005 m.), „Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“ (Arūnas Matelis, 2005 m.), „Aš esi tu“ (Kristijonas Vildžiūnas, 2006 m.). Į konkursinę Kanų kino festivalio programą dar 1981 m. buvo atrinktas Lietuvių režisieriaus Almanto Grikevičiaus filmas „Faktas“ ir už antraplanį moters vaidmenį jame žiuri prizu apdovanota aktorė Jelena Solovej.

Šiemet Lietuvos stendas yra įsikūręs puikioje vietoje šalia Prancūzijos, Baltijos ir Šiaurės šalių. Lietuva tampa labiau matoma, tai lemia ir nacionalinės kino institucijos – Lietuvos kino centro – įdirbis.

Kultūros ministras šiandien taip pat dalyvaus Lenkijos kino instituto rengiamame priėmime programos „Ekran“ dešimtmečiui pažymėti. Lietuvos kino centrui užmezgus bendradarbiavimą su Varšuvoje veikiančia „Wajda Studio“ mūsų šalies kino kūrėjams sudaryta galimybė dalyvauti kino profesionalams skirtose mokymų programose. Šioje programoje dalyvauja tokie žinomi kino kūrėjai kaip Andrzejus Wajda, Volkeris Schloendorffas, Aleksandras Sokurovas ir Wojciechas Marczewskis.

Rytoj, gegužės 20 d., kultūros ministras vyksta į Briuselį, ES šalių kultūros ministrų tarybą.