Režisierės Oksanos Burajos filmo „Liza, namo!“ peržiūros tęsiasi Europos kino festivaliuose


LIZA_NAMO_1.73.1

Režisierės Oksanos Burajos dokumentinė juosta „Liza, namo!“ išlieka bene dažniausiai šįmet į tarptautinius festivalius kviečiamu filmu. Rudeninės juostos peržiūros rugsėjį tęsėsi Bristolyje. „Liza, namo!“ dalyvavo šiame mieste vykstančiame kasmetinio 19-ojo Tarptautinio trumpametražių ir animacinių filmų festivalio konkursinėje programoje.

Šiomis dienomis O. Burajos filmas „Liza, namo!“ rodomas keliuose Europos kino festivaliuose. Filmas vieši Paryžiuje ir Zarbriukene (Vokietija) – šiuose miestuose vyksta 11-ais Tarptautinis festivalis „Signes de nuit“. Juosta taip pat įtraukta į 57-ojo Londono kino festivalio ir 6 – ojo Centrinės ir Rytų Europos kino festivalio „CinEast“ Liuksemburge programas.

O. Burajos filmas „Liza, namo!“ pasakoja apie dramatišką, vaikiškas svajones gniuždantį konfliktą tarp mažametės Lizos ir artimiausių suaugusiųjų pasaulių. Niūri kasdienybė dažnai išveja Lizą iš namų. „Kodėl nuolat bėgi? Ko tau trūksta?“, – klausia mergaitės mama, nesuprantanti Lizos ketinimų gyventi gražesniame, šviesesniame pasaulyje.

„Norėjau mąstyti ir kalbėti apie ploną mūsu vilčių kiautą, apie pažeidžiamas svajones, kurios asocijuojasi su vidiniu vaiko pasauliu. Norėjau įsižiūrėti į tai, kas žlugdo ir slopina pačius šviesiausius jausmus, norus, ketinimus. Labai gaila, kai sielos lūkesčiai priklauso nuo, nors ir nesuvoktos, bet asmenybės savastį slopinančios, žlugdančios jėgos. Ir turbūt kiekvienas žmogus tą jėgą anksčiau ar vėliau pajunta“, – sako Lietuvos ir kitų Europos šalių žiūrovų komplimentų pelniusio filmo režisierė. Filmas sukurtas bendradarbiaujant Lietuvos ir Estijos kinematografininkams (prodiuseriai Uljana Kim ir Arko Okk).

Pasaulinė „Liza, namo!“ premjera pernai rudenį įvyko garsiojo Tarptautinio Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalio konkursinėje programoje, filmas dalyvavo konkursinėse prestižinių festivalių Klermon – Ferane, Nansi (Prancūzija), „Hot Docs“ (Kanada)  ir kt. programose.

Šįmet juosta „Liza, namo!“ buvo apdovanota geriausio Europos trumpametražio filmo prizu tarptautiniame moterų filmų festivalyje Prancūzijoje, specialiuoju žiuri prizu 36-ame Norvegijos trumpametražių filmų festivalyje Grimstade, pagrindiniu prizu Tarptautiniame trumpametražių filmų festivalyje Tenerifėje.

Lietuvoje „Liza, namo!“ buvo pripažinta geriausiu lietuvišku trumpametražiu dokumentiniu filmu  pernykščio Europos šalių kino forumo „Scanorama“ programoje „Naujasis Baltijos kinas“ ir „Sidabrinės gervės 2013“ apdovanojimuose.